Zhotovení vlastních pěstebních nádob není nic složitého. Navíc to může být parádní zábava nejen pro vás, ale i celou vaši rodinu. Chce to jen vybavit se náležitě vším potřebným a pustit se do díla.

Co budete potřebovat?

Kyblíky, misky, obaly a další věci jako formy na odlévání se budou hodit v těch nejrůznějších tvarech a velikostech. U větších nádob je možné připravit si předem dřevěné bednění místo formy, a před vyléváním jej vyložit plastovou fólií. Ideálně každou z forem můžeme mít v jiné velikosti a klidně i odlišného tvaru. Jako vnitřní formu, tedy jádro můžeme opět podle velikosti využít plastové nápojové kelímky, papírové krabičky, nebo z kartonu vyrobené tvary. Vnitřní forma by měla být vždy přibližně o 5-8 cm menší v průměru, a to na výšku i šířku.

Na rozmíchání betonu využijete starý kbelík, vědro, necky atp. Záleží, v jakém množství jste se beton rozhodli zpracovávat. Při velkém objemu materiálu nedoporučujeme míchání ruční, ale spíše tuhle dřinu přenechejte elektrické míchačce. Vodu pro ředění si připravte nejlépe v kropicí konvi. Při práci se budou hodit i gumové rukavice a pro vytvoření odtokových otvorů využijete korkové zátky. Na zatížená vnitřní formy se budou hodit kamínky, mince anebo závaží, případně písek. Směs na výrobu betonu si pořiďte v hobby prodejně nebo v některém nákupním centru pro kutily.

Betonová nádoba v pěti krocích

  1. Připravte si kbelík, nebo jinou odlévací formu, a tu vyložte pevnou plastovou fólií. Fólii není třeba vyhlazovat, záhyby viditelné na hotové nádobě budou strukturálně velmi zajímavé.
  2. Předem zakoupené směsi k odlévání betonových nádob rozmíchávejte přesně podle návodu doporučeného výrobcem. Jinak byste s výsledkem nemuseli být spokojeni.
  3. Část hotové směsi použijte k odlití dna nádoby. U velkých nádob velikosti kyblíku by dno mělo být až 5 cm vysoké. Do dna vtlačte korkové zátky pro budoucí odtokové otvory.
  4. Nyní budete vybírat odpovídající jádro formy. Můžete si jej zhotovit z polystyrenu obaleného plastovou fólií, to platí pro větší nádoby. U těch menších stačí použít plastový kelímek, hliníkový obal z čajové svíčky nebo kartonová krabička. Jádro umístěte do středu a ponechejte společně se zátěží na místě. Prázdné okraje mezi středovou a vnější částí formy vylejte betonovou směsí.
  5. Nádobu ponechejte na místě, dokud dokonale nevyschne. Až poté vyloupnutím nebo vytažením odstraňujte formy.

Kdy je schnutí u konce?

Jakmile se dá výplň, která tvořila vnější nebo vnitřní stranu formy pohodlně a bez problémů oddělit od betonu a vyjmout, je vysychání nádoby u konce. Může to znamenat poněkud odlišnou dobu u nádob s různou tloušťkou stěn, ale obvykle se doba schnutí pohybuje od 24 do 48 hodin. Obří nádoby, které chcete používat v exteriéru, nechejte přirozeně vysychat raději 3 dny. Po vytvrdnutí směsi oddělte vnitřní fólii, jádro vyzvedněte, ostrým řezacím nožem rozřízněte vnější kbelík nebo kartonovou formu, odstraňte druhou fólii a na závěr vyjměte korkové zátky.

Zdroj: Youtube

Výhody betonových nádob

Betonové nádoby použité v exteriéru mají hned několik výhod, vzhledem ke své vysoké hmotnosti jsou stabilní i při silném větru, mráz se jim hned tak neodstane pod povrch a navíc vám budou dobře a dlouho sloužit, protože jejich trvanlivost je nesrovnatelně delší než trvanlivost keramických nebo hliněných nádob.

Vyzkoušejte netradiční tvary a povrchy

Máte schovanou starou formu na bábovku, kterou už k pečení nevyužíváte? Odlejte betonovou nádobu do ní. Jako formu k odlévání můžete využít i staré žárovky nebo prasklý míč. Na miniaturní sukulenty se budou hodit třeba i vaječné skořápky. Odlévat můžete do starých hrnečků nebo skleniček, větších formiček, nebo do kartonů – potravinových obalů například od mléka, kefíru. Dobře poslouží i staré textilní pytle z juty nebo pevné plastové sáčky a vaky, které udrží hustou betonovou hmotu až do úplného ztvrdnutí. Geometrické tvary jako například víceúhelníky, trojúhelníky, vytvoříte pomocí předem udělané formy z tvrdého kartonového papíru pro zpevnění důkladně oblepeného širokou izolepou. Tento způsob se hodí spíše pro menší velikosti nádob.

Dokonalý vzorek na pěstební nádobě z betonu získáte použitím staré pryžové koupací čepice. Často mívají na sobě motivy květin nebo jiných zajímavých vzorů. Pokud nalejete beton do čepice, můžete ji jako formu použít několikrát po sobě a vytvořit si vícero takových nádob se stejným vzorem.

Betonovou nádobu můžete využívat také jako vázu na řezané květiny, pokud do středu vložíte skleněnou nebo plastovou nádobu, do které napustíte vodu.

Poznámka redakce: Do nádob určených pro exteriér můžete udělat odtokové otvory, pokud nechcete riskovat přemokření rostlin anebo řešit drenážní vrstvu naspod netradiční nádoby. K provedení otvorů vám dokonale poslouží do dna zasunuté korkové zátky. Podle velikosti nádoby použijte 1-3 zátky. U menších nádob určených do interiéru nedělejte odtokové otvory, ale nezapomeňte udělat drenážní vrstvu pod zeminou.

Experimentujte s výsledným vzhledem

Ozvláštnit můžete nádoby například obmotáním provázku, který jste před aplikací rovněž ponořili do betonu. Na závěr můžete nádoby pískovat anebo na ně aplikovat mozaikové výjevy. Záleží jen na vás, čemu dáváte přednost, zda hladkým jednobarevným nádobám různých tvarů anebo vsadíte spíše na jednotný tvar a odlišnou povrchovou dekoraci.

Vyššího efektu docílíte tím, že vedle sebe postavíte alespoň dvě nádoby ze stejného materiálu. Povrch hotových betonových nádob můžete ozvláštnit patinou. Nechcete-li experimentovat, nevadí, jednobarevné nádoby z betonu dají krásně vyniknout půvabu mnohých zajímavých rostlin, například pestrým květům bramboříků.

Rostliny, kterým nádoby z betonu sluší

  • Interiér: Tylandsie, sukulenty všech druhů, lithopsy, kaktusy, tlustice, tchýnin jazyk, voskovky, bylinky, bonsaje, netřesky, aloe, citroníky, granátové jablko a ve větších nádobách pochopitelně i velké pokojové květiny.
  • Exteriér: Bohyšky, skimie, olověnec, solanum, netřesk, vřesy, vřesovce, hebe, chryzantémy, juka, levandule, smuteční nebo kroucená vrba či líska a mnohé další.

Materiály, které můžete k tvorbě využít:

  • Hypertufa – směs cementu, písku, rašeliny, perlitu a kokosového vlákna. Na rozmíchávání se používá voda. Hodí se jak na velké, tak na malé prvky. Po vyschnutí je dokonale pevná, má vzhled něco mezi betonem a přírodním kamenem. Je více pórovitá než beton. Po vyschnutí může zůstat v exteriéru, nepodléhá povětrnostním vlivům.
  • Beton – pytlovaný se dá zakoupit i v menším, než stavebnickém balení. Například v objemu 40 kg za cenu kolem 160 Kč. Vyplatí se pro tvorbu větších nádob. Cenově výhodnější než dekobeton.
  • Dekobeton – je přímo určen k tvorbě dekoračních předmětů. Zakoupíte ve výtvarných a hobby prodejnách. Má mnohostranné využití. Základní barva je šedá. Cena se však pohybuje ve vyšších relacích. Za 2,5 kg zaplatíte asi 300 Kč.