Někdy stačí vyjít před dům na zahradu a můžeme se pustit do sběru šišek na svém pozemku, častěji však bude zapotřebí zajít do lesa anebo do parku. Pro dekoraci jsou vhodné jen šišky kompletní, nepoškozené, většinou i dostatečně rozevřené. Šišky jsou přírodní materiál a jako na takový na něj musíme pohlížet. Je možné je vhodnými způsoby i upravovat barvit, bělit anebo štípat na poloviny, loupat na jednotlivé šupiny a lepit na podložku. Nebo je nadrátkujeme a připravíme si z nich nejrůznější typy věnců. Záleží jen na nás, pro kterou dekoraci je hodláme využít.

Předpříprava materiálu ke tvorbě

A tak je po návratu domů nejprve zbavíme případných nečistot a dáme vysušit na topení, kde se pěkně otevřou anebo je vložíme do trouby. Tam mohou strávit až hodinu na plechu při teplotě okolo 150°C. Tímto způsobem je nejspolehlivěji zbavíme nejrůznějších breberek, které v nich mohly zůstat ukryté. Poté je necháme vychladnout při pokojové teplotě. Ovšem pokud jsme se rozhodli připravit si ze šišek voňavé vánoční potpourri, ještě teplé je uložíme do uzavíratelného plastového sáčku a nakapeme na ně několik kapek oblíbeného esenciálního oleje.

Inspirace pro využití šišek:

  • přízdoba ubrousků při slavnostním stolování
  • adventní věnce, věnce na dveře
  • stromečky a další adventní dekorace
  • přízdoba balených dárků
  • součást potpourri
  • na girlandy nebo řetězy na stromek
  • k barvení – vánoční závěsné ozdoby na stromeček
  • jako rustikální svícny
  • světelné řetězy s LED žárovičkami (i pro venkovní využití)
  • závěsné koule ze šišek
  • dekorace venkovních okenních truhlíků v zimě

Bělení šišek

Vybělení šišek není nijak náročné. Budete k tomu potřebovat bělidlo (osvědčilo se dobře Savo Perex), kbelík třeba od pracího prášku, kachličku nebo plochý kámen na zatížení šišek a utěrku nebo světlý hadřík, na kterém vybělené šišky dosušíte. Šišky je třeba nechat ponořené v bělidle v kyblíku minimálně celý den a noc. Po vyjmutí z bělidla je sušte opatrně, aby nedošlo k jejich zhnědnutí. Až dokonale uschnou, teprve poznáte, zda jsou dostatečně vybělené. Pokud ne, musíte celý proces máčení v bělidle ještě jednou opakovat.

Bílá patří k Vánocům

Bílé Vánoce milujeme snad všichni, a tak můžeme vsadit i na bíle barvené šišky, které jistě také splní naše očekávání zajímavé dekorace. Nejjednodušším způsobem, jak šišky dobře a po celém povrchu nabarvit je použít sníh nebo bílou barvu ve spreji. Použijeme kartonovou krabici, přes ni položíme několik větviček nebo špejlí a na ně navěsíme šišky špičkou dolu, tak abychom při použití spreje barvili jen šišky a vnitřní stěny krabice a sprej se zbytečně nešířil do okolí. Obarvené šišky necháme viset na provázcích či nitích tak dlouho, dokud dokonale nezaschnou, až pak je sundáme a použijeme k výrobě dekorace. Pochopitelně můžete využít i jiných barev, než je bílá, abyste dosáhli vyladění s dalšími barevnými prvky v interiéru.

Světelný řetěz ve sklenici

Pro tvorbu této dekorace budete potřebovat buďto pětilitrovou zavařovací sklenici, nebo jakoukoli průhlednou vázu libovolného tvaru. Pořiďte si dále světelný řetěz s LED žárovičkami, ideálně na bílém elektrickém kabelu a k tomu potřebné množství bělených borovicových šišek. Na dno vázy či sklenice dejte první vrstvu šišek a mezi ně zakomponujte kus světelného řetězu, vložte další šišky a kolem nich omotávejte a zatáčejte řetěz různými směry. Nezapomeňte si na horní stranu ponechat řetěz v místě, kde končí zástrčkou pro připojení ke zdroji elektrického proudu. Pak už jen stačí řetěz rozsvítit a uvidíte, jakou krásnou atmosféru tato dekorace u vás doma navodí.

Girlanda na běhounu uprostřed slavnostní tabule

Šišky se skvěle hodí i k přizdobení slavnostní štědrovečerní tabule. V kombinaci s červenými látkovými ubrousky a větvičkou zeleného chvojí zvlášť skvěle vyniknou přirozené hnědé šičky, které dozdobí ubrousek a mohou ležet i ve středu slavnostně vyzdobeného stolu. Spojíte-li šišky do girlandy, jednoduše stačí položit na stůl třeba červený běhoun procházející středem tabule a na něj uložit šiškovou girlandu a máte hotovo!

Rustikální svícny

Z velkých borovicových šišek si můžete připravit sadu rustikálních svícnů. Odštípnete horní část šišky v polovině a do spodní části, která vytvoří jakýsi stojánek, vlepíte malou čajovou svíčku. Jen pozor na to, že šišky rychle vzplanou, takže nenechávejte zapálené svícny bez dozoru.

Další možnosti využití šišek

  • Šišky, spíše menší velikosti, můžete lepit na polystyrenovou homoli a vytvořit tak sadu miniaturních homolovitých stromečků.
  • Věnec z bíle obarvených šišek na tmavých vstupních dveřích zaujme každou návštěvu. Zkuste jej přizdobit červenými bobulovitými plody, klidně i umělými, tím jej oživíte a stačí už je přidat vkusnou stuhu, za kterou věnec na dveře zavěsíte.
  • Navázané na režném provázku vytvoří menší modřínové šištičky skvělý řetěz na přírodně laděný vánoční stromek. Ten pak už dozdobte třeba jen lesklými menšími perníčky.

Věříme, že sami dokážete vymyslet mnoho dalších variací na téma šiškových dekorací, a tak nám už nezbývá než popřát vám, ať jde dílo od ruky a u vás doma to po šiškách krásně voní a také stejně půvabně vypadá.