Vyzrajte na suchý vzduch v bytě: Parní nebo ultrazvukový zvlhčovač?
25. 10. 2018

Vyzrajte na suchý vzduch v bytě: Parní nebo ultrazvukový zvlhčovač?

S nástupem topné sezóny se obvykle vracejí nepříjemnosti spojené s příliš suchým vzduchem v bytě. Trápí vás kašel, únava nebo bolavé oči? Na vině může být nedostatečná vzdušná vlhkost u vás doma. Zkuste jednoduché triky nebo problém vyřešte pomocí speciálního přístroje. Jaké jsou výhody jednotlivých zvlhčovačů?

Suchý vzduch v bytě přináší celou řadu zdravotních problémů, trpí hlavně horní cesty dýchací. K rýmě, kašli a zánětům nosohltanu se mohou přidávat problémy s pletí, popraskané rty, pálení v očích či zvýšená únava. Nedostatečná vlhkost vzduchu v bytě nesvědčí vám, ani rostlinám či zvířatům. Přitom si domácí podmínky můžete optimalizovat pomocí chytrých rad i moderních přístrojů.

Optimální vlhkost zjistí vlhkoměr

Venku už začíná být skutečně ošklivo a Vlhkoměrkohoutky na topných tělesech se začínají otáčet. V místnostech, kde se topí však samozřejmě klesá vzdušná vlhkost. Ta by se v ideálním případě měla pohybovat mezi 45-60 % (vyšší hodnoty zase nahrávají tvorbě plísní). Přitom je celkem běžné, že ve vytopených bytech je suchý vzduch s hodnotami vzdušné vlhkosti jen 20-30 %. Pro rychlé a přesné stanovení vlhkosti vzduchu se doporučuje pořízení vlhkoměru. Pokud vlastníte domácí meteostanici, ukazuje vám nejspíš kromě venkovních hodnot i údaje z vnitřku domu, včetně vlhkosti vzduchu. Jestliže je vzduch ve vaší domácnosti příliš suchý, je čas to začít řešit.

Vlhkost zvýšíte snadno

Pro rychlé a snadné řešení použijte některý z osvědčených a jednoduchých triků. Vzdušnou vlhkost v bytě zvýšíte například pomocí obyčejné misky s vodou, Radiátorové odpařovačekterou si můžete ozdobit třeba kameny nasbíranými na dovolené. Stejně dobře poslouží závěsné radiátorové odpařovače nebo elegantní aromalampy či difuzéry. Pro další pomoc využijte běžný chod v domácnosti. Sušte mokré prádlo v místnosti, květiny zalévejte i pomocí rozprašovače, záclony či závěsy vyperte a rovnou zavěste. Pára se do vzduchu uvolňuje i při vaření pokrmů nebo žehlení parní žehličkou. Vypněte digestoř nebo nechte dveře do koupelny otevřené a uvolněnou vlhkost využijte v dalších částech bytu. Kromě toho netopte zbytečně a větrejte rychle a intenzivně.

Difuzér

Elektrické zvlhčovače nabízejí efektivní řešení

Modernějším řešením je zakoupení speciálního přístroje pro zvlhčení vzduchu. Ten vám bude v boji proti suchému vzduchu účinným pomocníkem. Zvlhčovače fungují tak, že přeměňují vodu na vodní páru a tu pak rozptýlí do okolního vzduchu. Nejlevnější zvlhčovače pořídíte už za několik stokorun, náročnější přístroje mohou stát několik tisíc i více. Ty nejpokročilejší pak dokážou vzduch i čistit. K dostání jsou přístroje různých vzhledů i velikostí. Do dětského pokoje se bude hodit hravý a veselý zvlhčovač ve tvaru zvířátka nebo kytičky, do ložnice zase oceníte elegantní design a tlumené barvy, často doplněné o tlumené podsvícení.

Z vody pára díky teplotě

Zvlhčovače dostupné na trhu jsou buď parní, nebo ultrazvukové. Parní zvlhčovačPrincip fungování parního zvlhčovače je podobný varné konvici. Pomocí topného tělesa dochází k varu vody a tím se uvolňuje horká pára. Parní zvlhčovače nebývají drahé, jejich provoz je však nákladnější. Mají vysoký příkon (okolo 1000 W) a tak spotřebovávají asi 10x více elektrické energie než zvlhčovače ultrazvukové. Horká pára také ohřívá místnost a u nejméně propracovaných či zastaralých přístrojů může vycházející pára hrozit opařením. Vysoká teplota naopak zabraňuje množení mikroorganismů v nádržce na vodu a tak ji není nutné dezinfikovat. V nádržce se však může usazovat vodní kámen.

Kapky díky ultrazvuku

Pára v ultrazvukovém zvlhčovači vzniká roztříštěním vody na miniaturní kapky pomocí ultrazvukových vln. Tato pára má běžnou pokojovou teplotu, proto nezvyšuje teplotu v místnosti. Ultrazvukové zvlhčovače jsou dražší, ale výkonnější a mají menší spotřebu (jejich příkon se pohybuje pouze okolo 40 W) a jsou méně hlučné. Potřebují jen minimální údržbu, například dezinfekcí nádržky (pokud nemají antibakteriální filtr). Při použití příliš tvrdé vody může docházet k usazování vodního kamene na nábytku, pokročilejší přístroje naštěstí pamatují i na to. Některé ultrazvukové zvlhčovače jsou navíc vybavené hygrostatem, který zařízení sám vypne nebo zapne pro dosažení požadované vlhkosti vzduchu.

Autor Veronika Zámečníková.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: třiplusdevět = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »
PředchozíDalší
Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2019. Autorská práva vykonává vydavatel.
Jakékoli užití části nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým)
i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno. ISSN: 1805-9465.

© 2019 VIZUS | Používáme redakční systém Vizus CMS