Říká se, že švábi přežijí všechno. Asi je to pravda, protože obecně hmyzu ubývá, ale švábi se „drží“ zuby nehty na naší planetě už bezmála 300 milionů let. A popravdě, není divu. Švábi jsou neuvěřitelně odolní, přizpůsobiví a dokážou spoustu týdnů přežívat bez jídla, některé druhy i bez kapky vody.
A to není všechno! Tato „nohatá havěť“ totiž bez problémů odolává i extrémním teplotám. Švábi s přehledem zvládnou velká horka, ale i mrazy, které položí lecjakého smrtelníka. Poslední výzkumy navíc prokázaly, že tito „broučci“ jsou odolnější vůči radiaci, takže klidně přežijí i věčně hrozící jadernou válku.
Autor videa, CNN Prima News, vám poradí, jak se zbavíte švábů bez deratizace. Více na kanále YouTube.com.
Odolní a nezdolní
Podle vědců se počet švábů výrazně zvýšil. „Přispívá k tomu teplejší klima, které vytváří ideální podmínky k jejich rozmnožování, ale také omezení chemických přípravků proti hmyzu – takzvaných insekticidů,“ říká odborník.
Svůj vliv na odolnost a rozmach „švábí populace“ mají různé genetické mutace švábů, díky nimž jsou odolnější vůči různým hubícím přípravkům. Sečteno a podtrženo, kdo z vás by chtěl mít takového nezmara v bytě?
Riziková místa
Možnost, že se šváb (nebo dokonce i švábi) objeví u vás doma, bohužel stále existuje. Vstupenkou do vašeho soukromí jsou pro šváby různé skuliny a otvory, například v oknech, dveřích, v podlahách…
Rizikové jsou i stoupačky! V poslední době se také upozorňuje na to, že šváby si můžete jako nechtěný suvenýr přinést i ze své dovolené v hotelu. Známé jsou i případy, kdy si lidé odkoupí starší nábytek, ve kterém jsou švábí úkryty. A pak je už jen otázkou času, kdy se „broučci“ objeví…
Voda jako lákadlo
Prevence proti švábům je podle odborníků jediná – dát jim co nejméně lákadel. „Snažte se potraviny skladovat v dobře uzavíratelných dózách a nenechávejte na podlaze zbytečně drobečky, které hmyz lákají. Důležitá je i kontrola vlhkosti.
Například voda pod umyvadlem je jen další pozvánkou pro komando žíznivých švábů… „Podívejte se ale kolem spotřebičů v koupelně nebo kuchyni. Riziková je lednice, myčka, mikrovlnka, sporák,“ doporučuje odborník.
Co se šváby
Pokud jste zjistili, že máte doma tento „lezoucí hmyz“, na nic nečekejte a pořádně vygruntujte. Hlavně podlahu! Odstraňte ze svého příbytku různé harampádí, které by mohlo švábům sloužit jako skrýš.
Jde zejména o staré krabice, balíky papíru a jiný nepořádek. Dezinfikujte povrchy a snažte se o to, aby na nich nezůstal jediný drobeček. Špína je věc, která nahrává švábům, aby nad vaší domácnosti zvítězili. A to nechcete…
Limča nebo gel
Abyste se švábů zbavili, můžete zkusit přírodní a chemické zbraně. V prvním případě jde o to, že namočíte hadr do sladké limonády nebo piva a necháte přes noc na podlaze. Ráno byste měli na látce mít už „poskládanou“ velkou část švábích hostů. Podle staré rady je stačí zalít horkou vodou a budete mít po problému… Ovšem jen částečně…
„V domácnosti totiž může zůstat ještě spoustu dospělých švábů a vajíček, které se zase projeví,“ varuje odborník. Mnohem účinnější je proto vsadit na chemické přípravky. Odborníci doporučují nástrahy s insekticidním gelem. Výborný je například Imidasect gel 5 g, který obsahuje účinnou látku - imidacloprid. Švábi ji zanesou do svých hnízd a pomalu, ale jistě se tím vyhubí celá jejich kolonie.
Kdy je nutná deratizace
Boj se šváby je někdy úmorný a zdlouhavý. Proto pokud vám na něj nestačí síly, svěřte svůj domov do péče deratizérů, které za pár hodin hmyz zneškodní. A vy budete mít konečně svůj klid!
Zdroje: www.potapnicek.cz, www.denik.cz