Vykrojte do jablka hvězdičku, přidejte chvojí a skořici, k tomu stuhu a dekorace je hotová.
Zdroj: Christian Jung / Shutterstock.com

Jablka a jablíčka jako součást zajímavých a snadných vánočních dekorací

Jablka jako symbol provázejí naše slavnostně vyzdobené stoly o Vánocích již hezkou řádku let. Patří k tradicím rozkrojit si jablíčko, abychom věděli, zda se budeme příští rok těšit dobrému zdraví. Krásná červená jablíčka mohou být součástí i moderně pojaté výzdoby interiéru.

Zamysleli jste se někdy nad tím, jak různorodá může být vánoční výzdoba? Většina z nás zdobí své interiéry o Vánocích tradičním způsobem. Nechybí svíčky, chvojí, věnce, jmelí a třeba ani pomeranče. Z hlediska tradic se však k našim svátečním dnům hodí mnohem více jablka. Jednak jsou svou obvyklou červenou barvou nejblíže tradiční barvě Vánoc, ale také se dají mnoha různými způsoby zpracovat do podoby velmi zdařilých a zároveň často jednoduchých dekorací, například věnců na dveře, svícnů, nebo i stromečků vypichovaných do podložky. Máte-li na zahradě vlastní jabloň, která plodí krásná červená jablíčka, máte vyhráno.

Proutěná hvězda vyplněná jablky, ořechy a sušenými pomeranči se skořicí je nejen pěkná, ale i voňavá dekorace. Proutěná hvězda vyplněná jablky, ořechy a sušenými pomeranči se skořicí je nejen pěkná, ale i voňavá dekorace. Zdroj: Vilvarin / Shutterstock.com

Trocha vánočních tradic

Na krájení jablka, jako na starý vánoční zvyk, přichází čas po štědrovečerní večeři. Každý si vybere svoje jablko a překrojí jej napříč. Pokud se uvnitř ve středu objeví krásná pravidelná hvězdička, bude člověk zdráv po celý příští rok. Červ v jadřinci a křížek místo hvězdičky věští nemoc nebo smrt.

Věnec z jablíček všech velikostí

Okolo slaměného základu věnce ovineme pomocí vázacího drátku dostatečně hustě krátké větvičky cypřišku. Připravíme si druhý věnec, tentokrát ze zelené aranžovací hmoty s o málo menším průměrem, a ten obalíme celý mechem. Připevníme ho k prvnímu věnci, nejlépe pomocí špejlí a na něj napichujeme malá a větší červená jablíčka na špejlích a párátkách a mezi ně miniaturní dekorační jablíčka. Mezi jablíčka můžeme přidat pár malých hvězdiček badyánu. Ty ovšem musíme přilepit, jsou příliš tvrdé. Pomůže nám tavná lepicí pistole a  náplně. Nemáme-li dostatek klasických jablek, můžeme si při dekorování vypomoci umělými jablíčky. Ta také připevňujeme pomocí tavné lepicí pistole.

Vánoční dekorace na slavnostně prostřený stůl. Vánoční dekorace na slavnostně prostřený stůl. Zdroj: Agnes Kantaruk / Shutterstock.com

Dekorace s pěnovou aranžovací hmotou

Právě teď přijdou vhod krásná červená jablka. Z válcovité aranžovací hmoty uřízneme 4 nižší válečky. Na pruh z červené plsti o šířce cca 2-3 cm nalepíme hustě vedle sebe jehlice z borovice, všechny jedním směrem. Pruhem z plsti ovineme váleček aranžovací hmoty tak, že jehličí z borovice bude otočené směrem doprostřed. Spoj plstěné stužky zakápeme lepidlem z tavné lepicí pistole a zároveň jej ukryjeme pod plátkem sušeného jablka. Do středu vzniklého válce vložíme krásně vybarvené červené jablko a půvabná dekorace je hotová.

Vánoční dekorace v červené, u níž jablka nesmějí chybět. Vánoční dekorace v červené, u níž jablka nesmějí chybět. Zdroj: Agnes Kantaruk / Shutterstock.com

Dekorace se sušenými plátky jablek

Další možností, jak využít jablka pro sváteční dekoraci, je předem si z nich nasušit kulaté plátky. Ihned po nakrájení potřeme plátky z jablek rozkrojeným citronem, aby nezhnědly a zachovaly si hezkou krémově světlou barvu. Plátky můžeme také krátce povařit ve vodě s kyselinou citronovou, i díky tomuto postupu zachováme jejich světlou barvu, která už oxidací neutrpí na vzhledu. Tentokrát využijeme pěnovou aranžovací hmotu ve tvaru koule. Tu zespoda seřízneme, abychom zajistili dekoraci maximální stabilitu. Do středu horní části pěnové koule vtlačíme červenou svíčku a zbytek hmoty pokryjeme postupně jedním sušeným plátkem jablka za druhým. K připevnění materiálu do podložky nám poslouží špendlíky.

Působivé a zároveň jednoduché svícny

Z krásných červených jablek snadno vytvoříte zajímavý svícen. Z krásných červených jablek snadno vytvoříte zajímavý svícen. Zdroj: Shebeko / Shutterstock.com

Pro působivý, ale i stabilní výsledek je třeba vybírat z jablíček, která budou hezky přímo stát. V horní části, kde je stopka, vyřežeme pomocí vhodného nástroje nebo vykrajovátka otvor odpovídající velikosti čajové svíčky a do otvoru pak svíčku vložíme. I tak je lepší jablko se svíčkou položit na podšálek, nebo malou misku, aby případný stékající vosk neušpinil ubrus.

Půvabná jmenovky na sváteční tabuli

Čekáte-li u štědrovečerní večeře větší počet hostů a rádi byste je usadili podle předem stanoveného pořadí, budete muset vyrobit jmenovky. A právě i k tomuto účelu mohou skvěle posloužit krásná jablíčka. Nejprve všechna jablka vyleštěte měkkým hadříkem, například kouskem flanelu. Ke každému z pěkně vyleštěných jablíček připíchněte pomocí špendlíku s barevnou hlavičkou ke stopce barevný papírový lísteček se jménem spolustolovníka.

Používáme-li v dekoracích rozkrojená a vyřezávaná jablka, nebo jablka, jimž jsme nějak narušili slupku, je vhodné takovou dekoraci připravit až těsně před Štědrým dnem, aby jablka v teple nezahnívala.

Co se dekorací z jablek a jablíček týče, je možné vybírat i z mnoha dalších možností. Využíjt je můžeme i při tvorbě venkovní vánoční výzdoby. Zajímavé nápady na dekorace a výzdobu si můžete prohlédnout na nástěnce Receptáře na Pinterestu:

Akční letáky