Dělící stěna s geometrickým vzorem
Zdroj: Shutterstock.com / New Africa

Jak a čím rozdělit bytový prostor

Dělící příčky, paravány a japonské posuvné stěny dokážou v interiéru často divy. Vzhledem k široké škále jejich provedení je lze využít nejen ve velkometrážních bytech, ale i v garsonkách nebo jednopokojových bytech.

Dělící příčky často zastoupí i funkci posuvných dveří nebo převlékacích paravánů. V určitých částech bytu dokážou výrazně posílit pocit soukromí a klidu, nebo příjemně zastínit spací plochu, nebo zabránit zbytečnému průvanu. Stavební zásahy v bytě nemusí být vždy možné anebo účelné. Zvláště v případě, že potřebujeme v bytě oddělit jen část prostoru, ať už opticky, nebo funkčně, často si vystačíme bez další zdi či sádrokartonu. Nabízí se nám totiž mnohem snazší řešení, využít některou z odlehčených variant dělících příček.

Pestrost materiálů zajistí kvalitní výběr

Současným hitem jsou barevné plastové dělící stěny. Současným hitem jsou barevné plastové dělící stěny. Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Často není žádoucí, aby oddělovaný prostor zůstal opticky uzavřený.  Zvláště v malých bytech a místnostech, by to mohlo způsobovat pocit stísněnosti. Velkou roli při výběru dělící stěny bude tedy hrát její materiál, způsob provedení, ale i barva. Sklo se vzorem nebo sklo s matnou fólií, sklo odlehčené, grafosklo s motivem, jaký se vám líbí, nebo s motivem vlastní fotografie je dobré pro místnosti s nedostatkem denního světla. Sklo nezabrání pronikání světla, ale zároveň může prokázat velmi dobrou službu, zvukově odizolovat část prostoru.

Plasty a kompozity jistě zaujmou širokým spektrem vzorů i barev. Budou ideální volbou pro moderní i retro prostory. Zajistí průzvučnost i průhlednost oddělovaných částí, ale zároveň mohou fungovat jako jakýsi předěl mezi jednotlivými částmi garsonek anebo i velkých bytů.

Ve stylové knihovně, kde je umístěno pohodlné křeslo pro čtení i pro odpočinek, bychom měli dát přednost klasickému způsobu oddělení prostoru. Zde bude na místě využít dřevo anebo květinovou stěnu.

Lanová stěna v kombinaci s rostlinami působí velmi přirozeně. Lanová stěna v kombinaci s rostlinami působí velmi přirozeně. Zdroj: Shutterstock.com / Photographee.eu

Materiály se dají pochopitelně i kombinovat. Častou volbou je sklo v kombinaci s kovem.

Co lze oddělit či přepažit

  • Oddělit lůžkovou část od ostatního prostoru může například posuvná příčka. Zabere velmi málo prostoru, a tak je její pomoc zvláště v malém bytě velmi vítaná.
  • Zádveří od další části bytu vyžaduje naprosto strohé a funkční řešení. Je dobré mít tam příčku už proto, aby na vás do místnosti netáhlo, otevře-li někdo vchodové dveře.

Exotická dřeva se hodí do klasických bytů.  Exotická dřeva se hodí do klasických bytů. Zdroj: Shutterstock.com / Baloncici

  • Kuchyňský kout od jídelního lze oddělit mnoha způsoby a mohou být i velmi kreativní a originální. S tímto prostorem se vyplatí si vyhrát.
  • Pro oddělení knihovny od obývacího pokoje využijte například exotické dřevo, působí stylově.
  • Rozdělení dětského pokojíku na části si mohou vyžádat i samy děti. Každé z nich chce mít nějaký ten prostor jen a jen pro sebe, tak proč jim nevyhovět.

Někdy k vytvoření soukromí dobře poslouží vhodně zvolený závěs. Někdy k vytvoření soukromí dobře poslouží vhodně zvolený závěs. Zdroj: Shutterstock.com / Jirat Teparaksa

  • Zatemnění spací plochy je velmi důležité.  Klidný spánek ve tmě a tichu je pro každého z nás vzpruhou. A když to nejde jinak, je třeba zajistit klidný kout například zatemňujícím závěsem, nebo dělící příčkou. Tento ošemetný problém jistě dobře znají všichni obyvatelé garsonek.
  • Šatnu od ložnice lze oddělit obvykle velmi snadno. Kromě japonských posuvných stěn se k tomuto účelu skvěle hodí velkoformátové posuvné dveře v subtilním hliníkovém rámu.

Textilní paraván je rychle připraven k použití. Textilní paraván je rychle připraven k použití. Zdroj: Shutterstock.com / Photographee.eu

  • Pracovnu od obývacího pokoje můžete oddělit například pojízdným paravánem nebo mobilní stěnou. Kdykoli je třeba, odstraníte ji velmi snadno.
  • Oddělit úložný prostor od obytného prostoru vyžaduje specifické řešení. Chce to docílit ztíženého výhledu do prostor, které mají zůstat skryty.

Akční letáky