Zdroje: www.homeincube.cz, www.healthline.com

Kdy měníte ložní prádlo?

Jak vás to učili doma? Pyžamo vyměnit každý týden a povlečení jednou za měsíc? Používání a praní ložního i jiného prádla je samozřejmě individuální, ale čím dál častěji jsme upozorňováni na to, že bychom měli své zvyky měnit a starat se o čistotu o něco lépe. Motivací může být i zjištění, kolik toho v noci vypotíte a jaké všechny breberky máte v posteli každou noc.

Ač by se mohlo zdát, že na praní a výměnu ložního prádla budou tlačit především výrobci tohoto textilu nebo firmy produkující prací prášky a aviváž, výměnou povlečení se zabývají také vědci a lékaři, a to z čistě zdravotního hlediska. Proč je právě ložní prádlo pálí?

Podívejte, jak správně ložní prádlo prát. Poradí vám autorka z kanálu Pod vlivem čokolády.

Zdroj: Youtube

Proč je lůžko problematické?

Je to nejen díky různým nemocem, které více méně vládnou lidstvu, ale také návykům. Ložní prádlo bychom měli prát a měnit všichni, ale především ti, kteří trpí alergiemi a astmatem, všichni, kteří právě prodělali infekční onemocnění. Důležitá je výměna také při nadměrném pocení či sdílení lůžka se čtyřnohými mazlíčky. Pokud snad v posteli jíte, pak musíte dbát o hygienu dvojnásob.

V ložním prádle se hromadí nejen šupinky kůže, ale také pot. Během jedné noci každý z nás standardně vypotí i půl litru tekutiny. Ložní prádlo může být problematické pro alergiky a může být i spouštěčem alergické reakce. Pro ty, jež trpí alergií na roztoče, je péče o matraci, polštář a ložní prádlo velmi důležitá, nicméně i jiné typy alergií mohou neprané lůžkoviny zhoršit.

Studie publikovaná v listopadu 20017 s názvem „Přenos suchého povrchového biofilmu (DSB) bavlněným prostěradlem a přes něj“ poukazuje na možnost přenosu patogenů právě v prostěradlech a povlečení.

Perte ložní prádlo, polštáře i peřiny

V lůžku s námi tráví noc až jeden a půl milionu roztočů. Vyskytují se především v matracích, nicméně pravidelným praním povlečení a případně potahu matrace můžete jejich počet omezit. Vhodné je také čištění a vysávání matrace při každé výměně.

Z těchto důvodů odborníci doporučují výměnu ložního prádla každý týden. A tím péče o lůžko nekončí. Dalším nešvarem je nedostatečné praní polštářů a dek. I ty by neměly utéci vaší pozornosti. Prát by se měly alespoň dvakrát ročně.

Související články