Zdroje: www.prozeny.cz, www.homeincube.cz

Ručníky je třeba prát častěji

Právě bakterie i další patogeny nemusejí být vidět a už vůbec ne cítit. Jistě by zapáchající ručník nebo jiný textil nikdo nepoužil. Skryté nebezpečí, které však není třeba nijak zveličovat, je právě v mikroorganismech, kterým vyhovuje vlhko a teplo. Bohužel je nevidíme, proto nezbývá než se řídit nějakými preventivními pravidly.

Ve svém videopříspěvku vám prozradí Sylva Jašková, jak prát ideálně ručníky a osušky.

Zdroj: Youtube

Především mějte v zásobě více ručníků a osušek, protože výměna by měla být ideálně velmi častá. Předpokládá se také, že během použití mají tyto ručníky a osušky možnost zcela uschnout, což může být především v zimních měsících složitější. Nicméně dnes již běžně pomáhají žebříková topení do koupelen, na kterých je sušení ručníků i drobnějšího prádla či žínek snadné a praktické.

Během letních měsíců nezapomínejte větrat, aby se vlhkost dostala ven. Je to nutné i v zimě, přestože nízké teploty nenahrávají dlouze otevřenému okénku.

Co říká o ručnících lékař?

Ručníky jsou bohužel skvělou líhní bakterií. Díky nim se mohou přenášet bakterie nejen různých kvasinkových infekcí, ale také těch, které jsou za vznikem bradavic, plísní, zápachem nohou či mohou rozpoutat alergickou reakci, ekzém i různé dermatitidy. Potvrzuje to například specialista na dermatologii doktor Alok Vij, který na toto téma hovořil v interview pro Cleveland Clinic.

Dotázaný lékař také zmínil, že rychleschnoucí mikrovláknové ručníky jsou z tohoto důvodu vhodné například do posilovny. Pamatujte, že i když je skvělé použít rychleschnoucí ručníky, neznamená to, že jejich výměna není nutná nebo snad máte s praním otálet déle. Vůbec ne. O veškeré ručníky bychom se měli starat v krátkých intervalech.

Kdy prát ručníky?

Konkrétně byste měli ručníky vyměnit nejpozději po týdnu, ideálně však po trojím až čtvrtém použití. Ručníky na obličej nebo intimní partie ještě častěji. Měňte ručníky také při nemoci či problémech s pokožkou. V létě se často potíme a používáme ručníky častěji. Nespoléhejte tedy na praní v týdenních intervalech, ale zohledňujte spíš četnost použití.

Každý člen domácnosti by měl mít svůj ručník a místo, kde jej může nechat dobře proschnout. Očistě navíc pomáhá nejen praní, ale také žehlení ručníků.

Související články