Mnozí z nás mění ručníky jednou za týden. Podle odborníků na hygienu a zdraví je to však nedostačující a měli byste je nahradit čistými podstatně častěji. Vyhnete se tak přítomnosti mnoha nežádoucích organismů, kterým se ve vlhkých ručnících náramně daří. Pomůže vám to snížit riziko vzniku infekcí, jako jsou kožní vyrážky, vši a někdy i svrab.

Jak prát správně ručníky a osušky se dozvíte z následujícího videa:

Zdroj: Youtube

Chraňte svou pokožku

Ručníky využíváme v rámci hygieny mnohokrát za den, a pokud nežijete sami, nejste jediní. Hromadí se v nich koncentrované nebezpečí pro zdraví naší pokožky, kdy se snadno přenese nákaza z jednoho člena domácnosti na druhého, a to i při dodržování veškerých potřebných hygienických pravidel. Proto je pravidelná a včasná výměna ručníků nezbytná.

Jak často měnit ručníky a proč?

Podle odborníků na hygienu je ideální mít několik různých ručníků, které je dobré měnit v intervalech dle účelu, pro který jsou používané.

Ručníky na ruce

Ručník, do kterého si otíráte ruce po každém umytí, byste měli vyměnit každé 2 až 3 dny. Časté mytí rukou pomáhá udržovat základní hygienu, ale ručníky nesmějí být zdrojem nebezpečných bakterií.

Ručníky na tělo

Veškeré ručníky, které používáte k otírání po koupeli či sprše, nahrazujte za nové každé 3 až 4 dny od prvního použití. Vlhké prostředí koupelny jejich sterilitě moc nesvědčí.

Ručníky pro hosty

V případě, že máte časté návštěvy, je vždy dobré mít stále připravený čistý ručník, a to vždy pro každou osobu. Hosté by nikdy neměli sdílet ručník nejen mezi s sebou, ale ani s členy vaší rodiny. Budete tak minimalizovat riziko možného přenosu mikrobů.

Jak se o ručníky správně postarat

Perte je na teplotu alespoň 60 stupňů Celsia, dle materiálu, který je vždy uvedený na cedulce. Díky tomu dojde k likvidaci nežádoucích bakterií a nebezpečných plísní. Vždy perte ručníky samostatně, nikdy ne se zašpiněným oblečením. Sušte je raději na vzduchu než v sušičce, mohla by poškodit vlákna některých materiálů a zkrátit tak jejich životnost.

Mějte doma zásobu

Mějte doma k dispozici vždy dostatečný počet ručníků, abyste nebyli limitováni a výměna pro vás byla snazší. Pravidelně větrejte koupelnu, díky tomu se v prostoru, kde jsou ručníky, sníží vlhkost a tím i riziko vzniku nežádoucích organismů. Investujte do kvalitních, rychleschnoucích ručníků, které nebudou tak náchylné k množení mikrobů.

Související články

Zdroje: www.homeincube.cz, www.moderninakup.cz, www.apac.cz