Čištění mikrovlnné trouby neznamená pouhé otření viditelných nečistot mokrým hadříkem, nýbrž důkladné vyčištění i samotného filtru. Nedostatečně udržovaný filtr totiž může negativně ovlivnit jak výkon, tak i bezpečnost vaší mikrovlnky. Proto nezapomínejte na tuto důležitou úlohu při údržbě vašeho oblíbeného kuchyňského spotřebiče, abyste si mohli užívat spolehlivý provoz bez nežádoucích poruch.

Jak téměř bez práce vyčistit mikrovlnnou troubu, můžete vidět ve videu na YouTube, na kanálu ONETV cz:

Zdroj: Youtube

Rizika nedostatečné údržby

Čistý filtr zajišťuje efektivní proudění vzduchu, eliminuje nepříjemné zápachy a přenos nežádoucích chutí na ohřívaná jídla. Dále snižuje riziko požáru a prodlužuje životnost mikrovlnné trouby. Pravidelná údržba filtru pomáhá zachovávat energetickou účinnost mikrovlnky a minimalizuje potřebu oprav. Nedostatečně udržovaný filtr však může vést k nerovnoměrnému ohřevu jídel, zhoršení chuti pokrmů, a dokonce k bezpečnostním problémům, což lze snadno předejít pravidelným a důkladným čištěním filtru.

Opatrné vyjmutí filtru

Prvním krokem údržby je vypojení mikrovlnné trouby ze zásuvky a následné vyjmutí filtru. Většina filtrů se nachází v horní části trouby a lze je snadno vyjmout pomocí jednoduchého mechanismu. Při manipulaci s filtrem buďte naprosto opatrní, abyste se nezranili a nezpůsobili poškození filtru, či dokonce samotné trouby.

Čištění ve vodě s mýdlem

Jakmile budete mít filtr venku, dejte ho do nádoby s teplou vodou, kam rovněž přidejte trochu saponátu na nádobí nebo jemného čistícího prostředku. Poté nechte filtr namočený ve vodě asi 15-20 minut. Během toho se usazené nečistoty spolu s tukovými skvrnami uvolní, čímž se stanou snadněji odstranitelné.

Důkladné opláchnutí a vysušení

Po uplynulé době filtr opláchněte pod tekoucí vodou, abyste odstranili veškeré zbytky nečistot a čisticího prostředku. Můžete použít také kartáček na nádobí nebo houbičku, abyste se lépe zbavili případných usazenin. Následně filtr pečlivě usušte čistým hadříkem, nebo ho nechte volně uschnout na vzduchu.

Správné uložení zpět do mikrovlnky

Až budete mít filtr krásně čistý a suchý, vraťte ho zpět do mikrovlnné trouby. Ujistěte se, že je správně umístěn a pevně zajištěn, aby nedocházelo k nežádoucímu pohybu během provozu mikrovlnky. Před zasunutím filtru rovněž zkontrolujte, zda se nevyskytují nečistoty taktéž v jeho okolí, které kdyžtak odstraňte mokrým hadříkem.

Související články

Zdroje: lifehacker.com, bydlenisnu.cz