Gumové těsnění v pračce je místem, kde se často usazují zbytky pracích prostředků, vlákna z oblečení a také nežádoucí bakterie. Jakmile se nečistí pravidelně, velice snadno se stává zdrojem nepříjemného zápachu, a dokonce i plísní.
Jak a čím efektivně gumové těsnění u pračky čistit? Máme pro vás hned několik tipů! Dokonce si vystačíte s domácími ingrediencemi, díky nimž se vyhnete dnes tolik nepopulární chemii, která je škodlivá pro životní prostředí. O které se jedná konkrétně?
Chcete se dozvědět, jak účinně odstranit plíseň z těsnění dveří pračky? Podívejte se na zajímavé YouTube video na kanálu Bens Appliances and Junk:
Proč je důležité těsnění u pračky čistit
Pravidelná údržba těsnění u dvířek pračky zabrání množení bakterií a tím pádem i vzniku nepříjemného zápachu. Vlhké prostředí v těsnění je ideální pro růst plísní, které mohou způsobit nežádoucí zdravotní problémy, především alergie. Díky adekvátní údržbě navíc prodloužíte životnost pračky, protože čistý spotřebič pracuje efektivněji a není vystavený zbytečnému zanešení a poruchám. A jaké domácí prostředky lze použít?
Ocet
Jednou z osvědčených ingrediencí je ocet. Nejenže účinně odstraní nečistoty, ale má i silné antibakteriální účinky a likviduje i nepříjemné pachy.
Jedlá soda
Neváhejte k čištění těsnění upotřebit i oblíbenou jedlou sodu. Jedná se o jemné přírodní abrazivo, které odstraní i odolné nečistoty. Stejně jako ocet má jedlá soda schopnost absorbovat nežádoucí odéry. Když ji smícháte s pár kapkami vody, vznikne vám hustá pasta, kterou lze velmi snadno použít.
Citronová šťáva
S nečistotami v pračce dokonale zatočíte i pomocí citronové šťávy, která má velmi podobné účinky jako ocet. Obsahuje kyselinu citronovou, která rozpouští mastnotu, vodní kámen a účinně odstraňuje pachy.
Postup čištění těsnění
Než se do čištění pustíte, vždy pračku zcela vyprázdněte. Následně si naneste zvolený prostředek na houbičku nebo hadřík a důkladně jej naneste na celou plochu těsnění, včetně všech záhybů. Následně nechte prostředek alespoň 10 až 15 minut působit.
Díky tomu se veškeré nečistoty na gumě uvolní a půjdou mnohem lépe odstranit. Po uplynutí předepsané doby je potřeba špínu setřít čistým vlhkým hadříkem. V případě silných nánosů neváhejte využít kartáček, na malé skuliny je výborným řešením starý zubní kartáček. Nakonec otřete veškeré plochy těsnění do sucha a nechte otevřená dvířka pračky.
Pár tipů a doporučení na závěr
Jestliže se chcete v blízkosti těsnění pračky nepříjemným nánosům a případným plicním problémům zcela vyhnout, otřete toto místo po každém praní suchým hadříkem, abyste odstranili veškerou vlhkost. Hloubkové čištění provádějte alespoň jednou za měsíc. Nikdy nenechávejte po skončení programu mokré prádlo v pračce, ale okamžitě jej vyjměte. Vždy používejte kvalitní prací prostředky, které se dobře rozpouštějí a nemají tendence se usazovat.
Zdroje: www.tcl.com, www.haier-europe.com, www.hoover-home.com