Krbová kamna jsou dnes častým doplňkem nejedné domácnosti, který je nejen zdrojem tepla, ale zároveň vytváří příjemnou a pohodovou náladu. K tomu je však potřeba čisté krbové sklo, abyste si krásy hořícího ohně opravdu naplno užili. Ačkoliv se možná pro mnohé jedná o nepříjemnou a zdlouhavou činnost, máme pro vás pár tipů, jak si čištění nejen usnadnit, ale navíc se vyhnout i chemickým prostředkům. A prozradíme vám i osvědčený trik Marty Jandové!

Jak správně zapálit oheň a vyčistit krbové sklo? Podívejte se na YouTube video na kanálu JandoVíc:

Zdroj: Youtube

Proč je sklo začouzené

Pokud máte dojem, že je krbové sklo zanešené častěji, než je běžné, možná byste se měli vyvarovat některým chybám. Používejte vždy kvalitní dřevo, které je dokonale proschlé. V případě, že vložíte do krbu vlhké dřevo, dochází ke špatnému hoření, což je doprovázeno nadměrným kouřem. Častou příčinou černého krbového skla bývá i nevhodně navržený krb, nekvalitní krbová vložka či nedostačující tah komínu.

Marta Jandová oheň miluje

Populární zpěvačka Marta Jandová má doma krb na dřevo, který je hlavním topením pro celý dům, a tak je využíván denně. Oheň je pro ni energií, kterou miluje, ale zároveň z něj má i velký respekt. „Ale v krbu za sklem se ho nebojím. Ráda se do něj dívám,“ dodává. Aby si tohoto požitku užila, má jednoduchou metodu na čištění krbového skla. A s úctou k životnímu prostředí to zvládá i bez chemických prostředků! Chcete vědět, jak?

Pomocí popela

Marta Jandová je zastánkyní jednoduchých a přírodních postupů. Stačí, když si vezmete do ruky kousek papírové utěrky, lehce ji navlhčíte a následně vložíte do popela v krbu. Pak opatrně krouživými pohyby očistěte plochu skla, dokud nebude naprosto čistá. Nakonec stačí vše doleštit čistým a suchým ubrouskem či hadříkem.

Ocet a voda

Krbové sklo lze také dokonale očistit pomocí roztoku z octa a vody, které stačí smíchat v poměru 1:1. Aplikujte jej na sklo pomocí rozprašovače a nechte pár minut působit. Poté otřete celou plochu hadříkem a doleštěte novinami. Ocet je účinný dezinfekční a odmašťovací prostředek, který vám práci příjemně usnadní.

Pasta z jedlé sody

Nánosy špíny můžete jednoduše zlikvidovat i pomocí pasty z jedlé sody, kterou rozmícháte s pár kapkami vody. Pastu naneste na sklo, nechte působit, otřete vlhkým hadříkem a vyleštěte do sucha. Jedlá soda je jemný abrazivní prostředek, který pomáhá odstranit odolné skvrny.

Související články

Zdroje: www.frekvence1.cz, www.ceska-peleta.cz, www.jaktak.cz