V posteli tráví každý z nás téměř třetinu života, a proto je nutné věnovat ji pravidelnou údržbu. Zvláštní péči vyžadují matrace, kde ulpívají zbytky odumřelé kůže a vlasy. Jedná se o úžasnou úrodnou půdu, kterou se živí roztoči, jejichž přítomnost mnoha jedincům způsobuje nepříjemné zdravotní problémy a alergie. Jak se jich můžete účinně zbavit? Inspirujte se radami zkušených odborníků.

Jak odstranit skvrny z matrace se podívejte v tomto YouTube videu na kanále Cleanipedia:

Zdroj: Youtube

Nezapomínejte na matrace

K pravidelné údržbě lůžka nepatří jen čisté lůžkoviny, jak potvrdil svými slovy odborník na postele i matrace Nic Shacklock: „Je běžné pravidelně měnit ložní prádlo a prát povlaky na polštáře, ale mnozí zapomínají na hloubkové čištění matrace. Ačkoliv se často doporučuje provádět jejich údržba každých šest měsíců, podle mě je efektivnější interval tří měsíců.“ Bezpečně tak předejdete nejen rychlému množení roztočů, ale i vzniku plísní a hnilob.

Alergické reakce

I když to nevypadá, že je matrace špinavá, je zcela určitě rájem pro roztoče, kde mají bezpečný úkryt a potravu v podobě odumřelých kožních buněk. Mnozí z nás jejich přítomnost zaznamenají alergickou reakcí v podobě vyrážek, ekzémů, začervenalých očí, kýchání i dusivého kašle. Pokud chcete těmto stavům předejít, čistěte matrace podle rad Nicka Shacklocka.

Mýdlo a teplá voda

Nejprve začněte matraci čistit směsí mýdla a teplé vody, kterou naneste pomocí jemného kartáče. Nepřehánějte to však s množstvím, aby matrace moc nenasákla, hrozilo by nebezpečí vzniku plísně. Následně nechte mýdlový roztok působit po dobu 4 hodin. Pak povrch jemně vykartáčujte.

Následuje jedlá soda

V tuto chvíli posypte matraci po celé ploše trochou jedlé sody, která absorbuje veškerou vlhkost. Po10 minutách veškerý bílý prášek důkladně vysajte.

Chránič matrace

Než čistou matraci povléknete prostěradlem, nainstalujte na ni matracový chránič. Ušetří vám totiž práci s hloubkovým čištěním matrace. Ochranný potah pravidelně perte v pračce vždy na vysokou teplotu, zlikvidujete tak nejen samotné roztoče, ale i jejich nové zárodky.

Související články

Zdroje: www.express.co.uk, www.jakcistit.cz, www.veselébydleni.cz