Bohužel, minimálně jedou týdně máte zkrátka a dobře tu nepříjemnou povinnost kompletně uklidit celou domácnost. Odstranit prach ze všech koutů každého pokoje, umýt podlahu, a tak dále, však to dobře znáte.

Jenže co se týče parapetů, někdy je těžké z nich dostat veškerou špínu a prach. Jsou totiž těsně pod okny, což znamená, že jsou nejvíce vystavené špíně, která se do domu dostane zvenčí. Jak je vyčistit tak, aby se leskly jako nové?

Video, jak lehce vyčistit plastový parapet, najdete na Youtube kanále Crystal (Mommy Can't Afford That):

Zdroj: Youtube

Jak čistit plastové parapety

Pokud nechcete platit za předražené chemické produkty, můžete si oddychnout, jelikož ty nejlepší přípravky na čištění již máte ve své domácnosti. Například ocet, který možná používáte v kuchyni, ale skvěle vám pomůže i při odstraňování nečistot z plastového parapetu.

Jednoduše naneste trochu octa na houbičky či hadřík a parapet vydrhněte. Následně ho omyjte vodou. Ocet sice nevoní úplně nejpříjemněji, ale zároveň je skvělým pomocníkem při úklidu. Váš parapet se bude lesknout čistotou.

Pokud chcete dalšího přírodního pomocníka na úklid, pak je tu absolutní královna kuchyně i úklidu jménem jedlá soda. Ta na rozdíl od octa nesmrdí. Jedlá soda, stejně jako ocet, má mnohdy lepší účinky na prach a špínu než samotné oficiální čistící prostředky.

Jedlou sodu smíchejte s vodou, aby vám vznikla konzistence pasty. Poté můžete začít volně čistit parapet. Pokud jsou nečistoty nebo skvrny na parapetu hluboké, nechte pastu pár minutek působit a následně vyleštěte pomocí kartáče. Parapet bude jako nový. 

Hluboké nečistoty

Pokud jsou nečistoty na vašem parapetu tak hluboké, že vám ani jedlá soda nepomohla, je na čase přejít na vyšší level. Pokud máte klasické plastové parapety, nařeďte vodu společně s bělidlem. To by mělo vyčistit naprosto všechno.

Do vody s bělidlem pak opatrně namočte hadřík nebo houbičku a můžete čistit. Jen je potřeba, abyste byli opravdu opatrní, jelikož bělidlo je pro pokožku velice toxické. Raději si proto vezměte ochranné rukavice. Uvidíte, že bělidlo zkombinované s vodou veškerou špínu odstraní a váš parapet bude krásně čistý.

Související články

Zdroje: chalupari-zahradkari.cz, adbz.cz