Vzpomenete si, kdy naposledy jste doma čistili strop? Jeho pravidelná údržba by se měla provádět alespoň jednou měsíčně, aby se zabránilo v usazování prachu a dalších nečistot.

Čištění stropu je obzvlášť důležité u těch domácností, ve kterých bydlí alergici či astmatici. Nemusíte se však ničeho děsit, jelikož samotný úklid je velmi snadný a pro někoho může být dokonce i zábavný.

Čistili jste už někdy stěny nebo strop? Podívejte se na video na YouTube, na kanálu Clean My Space, kde se dozvíte, jak to správně udělat, aby opět krásně zářily čistotou:

Zdroj: Youtube

Účinné odstranění prachu

Ze všeho nejdříve začněte suchým čištěním stropu pomocí prachovky s teleskopickou tyčí. Tou pomalu přejeďte veškerou plochu, aby se na ní přichytilo co největší množství prachu a volných nečistot. Kromě prachovky můžete použít také vysavač nebo smeták s měkkými štětinami.

Prací prášek jako skvělý pomocník

Pokud vám po suchém očištění zůstaly na stropě odolnější skvrny, přichází na řadu obyčejný čisticí prostředek. Ve kbelíku s teplou vodou si proto rozpusťte malé množství pracího prášku, jenž vám skvěle pomůže.

Do roztoku následně namočte houbičku, kterou jemně otřete skvrny. Poté je očistěte ještě čistou vlhkou houbou a otevřete okna dokořán, aby vše krásně vyschlo.

Na mastné skvrny odmašťovačem

Mastné skvrny na stropě mohou být obzvláště nepříjemné, zejména v kuchyni, kde vznikají při vaření nebo v obývacím pokoji, pokud v zimě používáte krb. Pro jejich odstranění využijte malého množství odmašťovače na tuky, který po nanesení jemně otřete hadříkem. Po odstranění mastných skvrn strop důkladně očistěte ještě čistým hadříkem namočeným v čisté vodě.

Odstranění odolnějších skvrn párou

V kuchyni si můžete čištění stropu efektivně usnadnit, a to horkou párou, díky které půjdou usazené nečistoty lépe odstranit. Jakmile otřete strop prachovkou, dejte na plotnu velký hrnec s vodou a nechte ho hodinu vařit, přičemž nezapomínejte průběžně vodu dolívat. Následně pomocí čistého hadříku z mikrovlákna otřete celý strop i s uvolněnými nečistotami.

Správné uschnutí stropu

Po očištění stropu nechte místnost dobře vyvětrat, a to tak, že otevřete okna a dveře, čímž bude dovnitř proudit čerstvý vzduch. Je dobré nechat strop rovnoměrně uschnout přirozenou cestou, aby na něm nevznikly žádné skvrny. Z tohoto důvodu nepoužívejte k urychlení procesu žádné větráky ani jiné domácí pomocníky.

Související články

Zdroje: nasdum.eu, cisteni-uklid.eu, baumax.cz