Jak vyčistit porcelánové umyvadlo? Jedlá soda a bílý ocet jej rozzáří.
Zdroj: Shutterstock

Jak vyčistit porcelánové umyvadlo? Bílý ocet z něj vytáhne sněhobílý lesk

Porcelánové umyvadlo dodá každé domácnosti šarm, když září bělostnou čistotou. Jak a čím ho nejlépe čistit, aby nebylo zašlé a vypadalo stále jako nové?

Umyvadlo je nejen základní součástí koupelny, ale také dominantním prvkem celé místnosti. Přestože je permanentně využíváno, mělo by být stále čisté a krásně lesklé. Nejde o nic neřešitelného. Stačí jen použít ty správné pomocníky, které vás během chvilky zbaví nehezkých nánosů všech možných nečistot. A vaše umyvadlo bude i po létech používání stále vypadat jako nové.

Kde se ta špína bere…

Nejčastěji porcelánová umyvadla zmatní díky nánosům mýdla a nečistotám, které si smýváme z rukou a obličeje, nepříjemné jsou též skvrny od rzi a vody s vysokým obsahem minerálů. Stejně tak se snadno ušpiní umyvadlo například barvou na vlasy, make-upem či lakem na nehty. Příčin a možností je prostě mnoho. Máte porcelánové umyvadlo i v kuchyni? Tam hrozí zase mastnoty a skvrny od jídla, kávové sedliny, či od barevné zeleniny nebo ovoce. Poradíme vám, jak se jich dokonale a efektivně zbavit.

Na místa, kam pravidelně stéká po umyvadle železitá voda je úžasným pomocníkem vinný ocet. Na místa, kam pravidelně stéká po umyvadle železitá voda, je úžasným pomocníkem vinný ocet. Zdroj: profimedia.cz

Tak takhle určitě NE!

Porcelánové umyvadlo nečistěte nikdy hrubou silou. Vyhněte se tedy všem možným drátěnkám, tvrdým kartáčům a abrazivním práškům. Docílili byste tak akorát narušeného, poškrabaného a obroušeného povrchu. Pozor si dejte i na mnohé nárazy, které způsobují nevzhledné praskliny, kterých se už nikdy pořádně nezbavíte. Nejen v nich, ale i na zdrsněném povrchu se špína usazuje a zadržuje mnohem rychleji. Čištění pak trvá podstatně déle a celkový efekt není tak dokonalý. Porcelán sice můžete vyčistit agresivními chemickými prostředky, ale proč páchat škody na životním prostředí, když jsou při ruce i dokonalé přírodní prostředky.

Úspěch tkví v pravidelnosti

Pokud chcete, aby vaše porcelánové umyvadlo vypadalo stále jako nové, neobejde se bez pravidelné péče. Jednou týdně jej vyčistěte jemnými čisticími prostředky. Toto pravidelné čištění zabrání hromadění tuku, nečistot a mýdlové pěny. Na zašlou špínu a známky opotřebení občasný úklid prostě nestačí. Nejjednodušším řešením je nenechat umyvadlo zanedbané delší dobu! Pokud jej vyčistíte narychlo a jednoduše každý večer, ušetříte si spoustu času a námahy při pozdějším pracném drhnutí. Stačí k tomu jen chvilka a ráno vás bude čekat rozzářené sněhobílé umyvadlo. Hned vám bude u ranního čištění zubů příjemněji.

Na závěr umyvadlo opláchněte vodou a vysušte čistým hadříkem. Vaše umyvadlo se bude blýskat čistotou. Na závěr umyvadlo opláchněte vodou a vysušte čistým hadříkem. Vaše umyvadlo se bude blýskat čistotou. Zdroj: profimedia.cz

Každodenní trik s jedlou sodou

Než budete po večerní očistě opouštět koupelnu, hustě posypte umyvadlo jedlou sodou a rozhodně jí nemusíte šetřit. Po pár minutách působení otřete povrch vlhčeným hadříkem, pokapaným několika kapkami citronového esenciálního oleje. Ten umyvadlo vyleští, rozzáří a udělá ochrannou vrstvu před budoucími skvrnami a usazeninami. A bonus k tomu? Umyvadlo vám bude i krásně vonět. 

Bílý ocet je nepřítel rezavých skvrn

Na místa, kam pravidelně stéká po umyvadle železitá voda, je úžasným pomocníkem vinný ocet. Můžete jej zkusit posílit i mýdlovým prostředkem. Nejprve si vytvořte roztok ze saponátu, kterým umyjte umyvadlo a poté jej opláchněte čistou vodou. Potom naplňte umyvadlo horkou vodou a přidejte bílý ocet v poměru 3:1. Nechte 30 minut působit. Nakonec umyvadlo vydrhněte jemnou houbičkou nebo měkkým hadříkem. Na závěr umyvadlo opláchněte vodou a vysušte čistým hadříkem. Vaše umyvadlo se bude blýskat čistotou.

Jestli chcete, aby se vaše porcelánové umyvadlo skutečně lesklo a bylo dokonale vyleštěné, posypte ho solí a určitě jí nešetřete. Jestliže chcete, aby se vaše porcelánové umyvadlo skutečně lesklo a bylo dokonale vyleštěné, posypte ho solí a určitě jí nešetřete. Zdroj: profimedia.cz

Totální lesk vám zaručí sůl a citron

Jestliže chcete, aby se vaše porcelánové umyvadlo skutečně lesklo a bylo dokonale vyleštěné, posypte ho solí a určitě jí nešetřete. Následně ji polijte čerstvou šťávou z několika citronů a nechte tak hodinu působit. Nakonec vezměte čistou houbičku a celé umyvadlo důkladně omyjte. Vyčistíte tak nejen celé zašlé umyvadlo, ale i případné zažrané skvrny. Vše důkladně opláchněte čistou vodou a potřete citronovým esenciálním olejem.

Zdroje: www.sk.kitchenkuffs.com, www.hautu.cz, www.marjolein-teepen.com

Akční letáky