Rýmovníku jeho název náležitě patří, jelikož pomáhá při léčbě nachlazení, rýmy i kašle. Zároveň je to pěkná rostlinka, která může u vás doma zdobit nejeden parapet. Pokud zvažujete jeho pořízení, určitě nemusíte nad ničím váhat. Chvilka sucha mu prospěje víc než přemokření, a proto je velmi oblíbený i u těch, kteří na pokojové rostliny občas zapomenou.

Ve videu na YouTube, na kanálu Tom The Gardener můžete vidět, jak se správně pěstuje rýmovník a jak si z jeho listů lze vyrobit domácí sirup:

Zdroj: Youtube

Vhodné umístění rostliny

Rýmovník je spíše pokojová rostlina, která ale může být přes léto venku. Kvůli svému africkému původu však nevydrží teploty pod 10 °C, a proto ho v chladnějších dnech mějte rozhodně doma. Rýmovník tudíž miluje teplo a dostatek světla. Chránit byste ho však měli před průvanem, který naopak nesnáší.

Rozdílné typy půdy

Jakožto nenáročná rostlina snese rýmovník téměř všechno. Pěstovat ho můžete jak v klasickém zahradnickém substrátu, tak i v kypré půdě s vysokým obsahem živin. V takovém případě bude mít rostlina větší listy se silnějším aromatem, což způsobí i pravidelné hnojení. Pokud tedy máte běžný substrát nebo jste už dlouho rostlinu nepřesazovali, nastává ten pravý čas na její hnojení!

S hnojením opatrně

Hnojení by mělo probíhat během vegetačního období, které nastává na jaře a končí na podzim. V tomto období hnojte rýmovník jednou až dvakrát měsíčně nejlépe tekutým hnojivem, jež se přimíchává do vody. Vyvarujte se jeho přehnojení, které může způsobit i úhyn celé rostliny, k čemuž může dojít kvůli poškození kořenů.

Hnojení podle využití

Listy rýmovníku se pro své zdravotní účinky využívají několika různými způsoby. Pokud budete chtít listy pouze inhalovat, dopřejte mu běžné hnojivo na pokojové rostliny. V případě využití na odvary, čaje nebo koření, použijte organické hnojivo pro bylinky. Díky tomuto rozdělení tak můžete dosáhnout lepších zdravotních výsledků, jakmile budete listy rýmovníku užívat.

Rýmovník nejen proti chřipce

Rýmovník má podle vědců skvělé protizánětlivé vlastnosti a účinně působí také proti plísním. Čaj z rýmovníku můžete popíjet nejen při nachlazení a rýmě, ale také když máte podrážděný žaludek či nervy.

Odvar z rýmovníku se běžně používá na zklidnění ekzému a šťáva z listů zase poslouží jako hojivá „náplast" na menší ranky či oděrky. Aromatická vůně rostliny dokáže vypudit i mušky z kuchyně nebo komáry z ložnice.

Související články

Zdroje: ncbi.nlm.nih.gov, pestitelka.cz, dumazahrada.cz, bydletcesky.cz