Čistá lednice je doslova půl vašeho zdraví. Uchová vaše potraviny čerstvé, ale také v dostatečné kvalitě, takže nepřijdete o jejich chutě, vůně a živiny. Abyste předešli zbytečným ztrátám, je potřeba mýt lednici častěji a nezapomeňte na místa, kde se nejčastěji vyskytují bakterie!

Autorka videa Monika Štefelová vám vysvětlí, jak správně čistit lednici. Více na kanále YouTube.com.

Zdroj: Youtube

Vydrhněte těsnění dveří

Těsnění dveří lednice tvoří gumový pás, který umožňuje vašim potravinám setrvat v „chladném trezoru“. Jenže co se stane, když tyhle dveře neustále otevíráte a zavíráte? Na gumovém těsnění se začnou lepit různé nečistoty, které pak narušují těsnící systém. Odborníci proto doporučují při běžném úklidu lednice vydrhnout i těsnění. Nejlépe vám to půjde zubním kartáčkem a octovou vodou (namícháte si ji z jednoho dílu octa a dvou dílů vody). Směs nejen dobře čistí, ale také odmašťuje a tlumí pachy.

Pozor na vlhkost houbičky

Pokud se pouštíte do velkého lednicového úklidu, nikdy nepoužívejte houbičku na nádobí, která je nasátá větším množstvím saponátového roztoku. Proč? Podle odborníků může přemíra vody způsobit na zadní straně chladničky ledové krusty. Tahle ledová bariéra zabraní cirkulaci vzduchu a způsobí problémy s chlazením. Tím pádem vám pak nebude lednička fungovat dobře. Takže při mytí také platí: všeho s mírou!

Vynechte chemikálie

Chemické přípravky jsou skvělé na čištění povrchů. V ledničce ale mohou zanechat nepříjemný zápach, který se okamžitě vsákne do ledových ploch a potravin. Pokud tedy chcete umýt lednici, používejte výhradně přírodní produkty s dezinfekčními účinky. Na mytí polic můžete použít saponát na mytí nádobí, ale nezapomeňte je důkladně opláchnout vodou a vysušit.

Ukliďte rozlité tekutiny

Občas se stane, že se v chladničce něco rozlije. Neotálejte s úklidem, protože pak se může stát, že se vlhkost ve vaší chladničce zvýší a ohrozí její bezchybné fungování. Rozlité potraviny a zbytky jídel mohou také zvyšovat zápach v lednici a čím déle je tam necháte, tím hůř se budou čistit.

Okamžitě vše vysušte

Vlhké a tmavé prostředí lednice je ideální půdou pro vznik různých plísní. Abyste jim nezavdali příčin k bujení, omyté části lednice okamžitě vysušte papírovou utěrkou, kterou po použití okamžitě vyhoďte.

Nevynechte čištění cívek kondenzátoru

Většina lidí čistí vnitřek lednice, ale zapomíná na cívky v kondenzátoru, které zodpovídají za její bezchybné chlazení. Jednou za rok proto mrkněte na zadní stranu lednice, kde je tohle chladící zařízení. Vezměte si vysavač a důkladně celý prostor vysajte, případně dočistěte kartáčkem. Vaše chladnička pak bude pracovat o poznání lépe.

Související články

Zdroje: www.nenwell.com, www.housedigest.com