Nahromadily se vám doma zašlé utěrky? Nemusíte se jich hned zbavovat. Pokud jim chcete vrátit původní podobu a mít je opět zářivě čisté, máte hned několik možností, jak to udělat.

Proběhla anketa Receptáře!

Tradiční čtenářská anketa proběhla i letos. Hlasovali jste pro své oblíbené firmy. Děkujeme.

Chcete znát jednoduchý trik Ládi Hrušky na zářivě bílé utěrky? Podívejte se na toto YouTube video na kanálu FTV Prima:

Zdroj: Youtube

Trik s mikrovlnkou

Na internetu je největším hitem "zaručený trik", kdy se k čištění utěrek využívá mikrovlnná trouba. Nejdříve utěrku namočte, pak ji potřete mýdlem a vložte do otevřeného mikrotenového sáčku. Vše zahřívejte tak 1,5 minuty v mikrovlnce při středním výkonu. Nikdy nenavyšujte čas ani teplotu! Horkou utěrku vyndejte ze sáčku pomocí kleští, opláchněte v čisté vodě, vyždímejte a nechte na sušáku uschnout.

Žlučové mýdlo

Zašlé utěrky můžete před běžným praním také z obou stran důkladně potřít žlučovým mýdlem a vložit do nádoby s teplou vodou. Nechte je namočené alespoň přes noc a pak lehce promněte rukama. Stejně tak můžete podobným způsobem využít i mýdlové vločky, které by se měly v teplé vodě před namočením utěrek nechat rozpustit.

Jedlá soda s olejem

Tuto metodu s oblibou používaly už naše babičky. Připravovaly si roztok, do kterého utěrky před praním namočily, aby se špína lépe rozpustila. Do větší nádoby s teplou vodou přidejte 1 odměrku běžného pracího prášku a přidejte 2 polévkové lžíce jedlé sody, která kromě bělení rozpustí mastnotu a utěrky i dezinfikuje.

Posléze dodejte 2 polévkové lžíce klasického octa a stejné množství stolního oleje, který na sebe naváže veškeré nepotřebné nečistoty. Utěrky nechte v této lázni namočené alespoň 6 hodin. Nakonec utěrky vyperte na běžný program, pokud byly silně znečištěné, určitě zvolte teplotu 90 °C.

Jedlá soda a citron

Podobným způsobem můžete využít i šťávu z čerstvého citronu. Přilijte 2 až 3 polévkové lžíce do nádoby s teplou vodou a dodejte i stejné množství jedlé sody. Utěrky ve směsi před praním nechte namočené.

Pár tipů na závěr

Utěrky udržujte vždy v suchu. Po použití je pověste, aby doschly, bez ohledu na míru znečištění. Zmuchlané vlhké utěrky jsou nejen v kuchyni, ale i v koši na prádlo, zdrojem plísní a šíření nežádoucích bakterií. Mějte na paměti i fakt, že utěrky nejsou ručník. Používejte některé kusy jen na vaření, další jen na utírání pracovních prostor a naprosto čisté utěrky na případné utírání umytého nádobí. Při praní utěrky nikdy neslučujte s oblečením či jiným prádlem, ale perte je samostatně.

Související články

Zdroje: www.irecept.cz, www.myvsechny.cz