obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Jak na koupelnu bezpečnou pro seniory

Každý, kdo osobně pečuje nebo pečoval o blízkou osobu, která byla upoutána na lůžku anebo trpěla větším množstvím zdravotních obtíží, jistě ví, jak náročné je vykonat některé úkony, které jsou pro zdravé a mladé lidi naprostou samozřejmostí. Seniorům a nemocným lidem však může mnohé usnadnit dobře vybavený byt a hlavně koupelna, která musí být co nejbezpečnější, prostorná a ve všech směrech dobře dosažitelná.

Koupelna samotná je jedním z nejrizikovějších míst v bytě, navíc od určitého věku anebo s nějakým handicapem je její využívání ještě obtížnější. I když úraz v koupelně hrozí v každém věku, u méně pohyblivých seniorů je ještě mnohem pravděpodobnější. Proto je třeba vybavit jejich koupelnu nejrůznějšími podpůrnými prvky, které jim pomohou získat větší stabilitu a bezpečnost v kluzkém prostředí.

Podpůrné prvky do koupelen

S překonáváním různých překážek je třeba navíc zajistit v koupelně protiskluzové povrchy, pořídit madla, sedátka, snížit nebo naopak zvýšit pozici umyvadla a WC a uzpůsobit pro starší nebo handicapované osoby přístup do koupelny. Často musí projít změnou již vstupní dveře, které jsou pro průchod osob o holích nebo průjezd invalidního vozíku příliš úzké. Naštěstí je na našem trhu dostatek veškerých speciálních kompletů a sanitárního vybavení, a to včetně potřebného příslušenství do všech typů koupelen.

Pro seniory je vhodnější bezbariérový sprchový kout než vana. Pro seniory je vhodnější bezbariérový sprchový kout než vana. Zdroj: Shutterstock.com / Paul Velgos

Sprchový kout nebo vana

Sprchový kout

Pevná madla ve zdi jsou základem bezpečného pohybu ve sprše. Pevná madla ve zdi jsou základem bezpečného pohybu ve sprše. Zdroj: Shutterstock.com / NavinTar

bezpečnostní hledisko dává za pravdu všem, kteří se rozhodli vybavit koupelnu sprchovým koutem namísto vanou. Sprchový kout bez instalované sprchové vaničky umožňuje seniorům přístup k hygieně v mnohem snazší formě. Odpadává překonávání překážky v podobě vysoké boční stěny vany. Ve sprchovém koutě se dá nainstalovat některé z typizovaných sprchových sedátek. Některá sedátka jsou sklopná, jiná stabilní. Vždy by však měl sprchový kout zahrnovat i pevné, dostatečně dlouhé nástěnné madlo. Madla obecně patří k těm nejužitečnějším pomocníkům v koupelnách pro seniory a imobilní osoby a osoby s omezenou pohyblivostí.  

Vana s bezpečnostními prvky  - pochopitelně i do vany je možné zakoupit pro zlepšení pohodlí speciální sedátka. Často mají nastavitelnou výšku, povrch sedací plochy je neklouzavý a je opatřen otvory pro odtékání vody. Vhodnější jsou sedátka s opěrkou, která se dají pořídit také ve zdravotnických potřebách. U žádné vany by nemělo chybět nástěnné madlo a vhodnější je přidat ještě druhé madlo na vnější okraj vany pro bezpečnější výstup. Protiskluzová podložka by měla být samozřejmostí jak u vany, tak ve sprše. Existuje i speciální řada van, které lze opatřit odnímatelným čelním panelem. Senior tak má snadný vstup do vany, do níž se voda napustí až po vstupu a vypustí dříve, než se čelní panel kvůli výstupu z vany vyjme. K vaně je možné pořídit také stabilní pomocný schůdek opatřený gumovými podložkami zabraňujícími uklouznutí. Ten je konec konců možné uplatnit i kdekoli jinde v bytě.

Koupelna by měla být vybavena několika pevnými madly. Koupelna by měla být vybavena několika pevnými madly. Zdroj: Shutterstock.com / Myibean

Důležitá je protiskluznost

O protiskluzných podložkách do vany a sprchy jsme se již zmínili. Tentokrát se zaměříme na protiskluznou podlahu v koupelně, která je nadmíru důležitá. Pro případy koupelen je vhodné zvolit dlaždice s deklarovanou vhodnou hodnotou protiskluznosti. Je třeba myslet i na to, že protiskluznost by měla zůstat dodržena i za vlhka.     

Vhodná výška WC

S vyšším věkem nabývá na významu i stabilnější sezení na WC a bezpečný dosed. U osob s problémy pohybového aparátu, což jsou vesměs senioři, bývá problém se zvedáním se z nízkého WC. Vhodná výška WC v takových případech činí 46 cm. Pro bezpečný dosed z invalidního vozíku je dobré opatřit WC sklopným nástěnným madlem. Díky němu se pak handicapovaná osoba obejde na WC obvykle i bez cizí pomoci. Hodit se mohou i klozetové mísy, které mají vybavení v podobě automatického sklápění prkénka.

Koupelna pro tělesně postižené musí být dostatečně prostorná. Koupelna pro tělesně postižené musí být dostatečně prostorná. Zdroj: Shutterstock.com / NavinTar

Bezproblémový přístup k umyvadlu

V případě snížené mobility seniorů se vyplatí pořídit speciální umyvadlo s vykrojením, u něhož je manipulace s baterií nadmíru snadná. To ocení zvláště osoby se sníženou mobilitou. Nemusí se tak nad umyvadlo příliš naklánět anebo se nad něj natahovat. Ani zde by neměla chybět vhodná pevná madla. V ideálním případě jsou madla rovnou opatřena i věšákem na ručníky.

Vana nabízí také mnohá uspokojivá řešení. Vana nabízí také mnohá uspokojivá řešení. Zdroj: Shutterstock.com / Ron Zmiri

Koupelnové programy pro seniory

Dobrá koupelnová studia mají ve svém sortimentu zahrnuty i programy pro seniory a handicapované osoby. Zde vám jistě rádi poradí ohledně bezpečnostních a speciálních podpůrných prvků do koupelen pro starší nebo nemocné osoby.  

Myslete i na zvonek

Ve sprše a v blízkosti vany jistě každý senior ocení také bezdrátový zvonek pro rychlé přivolání pomoci v případě, že dojde k nějaké nenadálé události, uklouznutí či úrazu.

Akční letáky