Moli jsou nevítaní hosté našich domácností.
Zdroj: shutterstock.com

Jak na moly v domácnosti? Nejlepší babské rady

Malí zlatí nebo hnědočerní motýlci. Nevítaní hosté našich domácností. Vkradou se do nich náhle a zcela nenápadně. Mohou nadělat hodně paseky nejen v našich skříních, ale i ve spížích. Jak na moly? Není to jednoduché, ale máme pro vás léty ověřené triky.

Zdroje: primanapady.czwww.goodhousekeeping.comwww.nytimes.com

Nezáleží na tom, jestli se u vás doma zabydleli moli šatní nebo mouční. V každém případě nám vždy přinesou starost, co s nimi a jak se jich zbavit. Neskutečně rychle se totiž množí a najít jejich skrýše není nic jednoduchého. A vyhubit je? To je opravdu těžký úkol.

Mohli jste si je nevědomky přinést domů s nákupem, ale možná se k vám dostali i ventilací od sousedů, anebo zvenku oknem. Jestliže mají lesklá zlatavá křídla, jedná se o moly šatní, kteří shánějí kreatin nacházející se hlavně v bavlněných věcech. Samotní motýlci nejsou na škodu, ale predátory jsou hlavně jejich larvy, které umějí napáchat nemalou škodu.

Moli šatní mají lesklá zlatavá křídla. Moli šatní mají lesklá zlatavá křídla. Zdroj: shutterstock.com

V případě, že jsou tmavě hnědí s černými skvrnami, jsou to moli potravinoví a ti hledají své útočiště v místech mezi potravinami. Lebedí si hlavně v mouce, sušeném koření, rýži nebo v luštěninách. Jejich nebezpečné housenky se často vyskytnou nejen v pečivu, sušenkách či strouhance, ale i čokoládě nebo sušeném ovoci.

Moli nemají rádi rušné prostředí, větrání a světlo, naopak jim vyhovují klidné, vlhké a tmavé kouty. Říká se, že nesnášejí cigaretový kouř, ale začít kvůli tomu kouřit nemusíte! Máme několik lepších rad, jak se jich zbavit.

Dejte na osvědčené rady babiček

Levandule, rozmarýn a mnoho dalších aromatických rostlin a bylin

Už naši předkové bojovali s moly a neměli na dosah chemické postřiky, jako máme dnes my. Proč si však tahat domů chemii a škodit našemu zdraví? Vyzkoušejte ekologické triky, které jsou mnohokrát efektivnější a fungují.

Moli naprosto nesnáší levanduli. Moli naprosto nesnáší levanduli. Zdroj: shutterstock.com

Nejúčinnější jsou aromatické přírodní deodoranty a odpuzovače. Moli naprosto nesnáší levanduli. Do skříní mezi prádlo dejte pár kytiček čerstvé či sušené levandule a její vůně nejen odradí moly, ale ještě budete mít nádherně provoněné prádlo a oděvy. Často je však nahrazujte čerstvými, aby nebyly vyčichlé.

Stejným způsobem použijte i voňavý rozmarýn, mařinku vonnou, bobkový list, skořici, hřebíček, pelyněk nebo třeba pomerančovou kůru, chmel či kousky cedrového dřeva. Účinné jsou údajně i smrkové větvičky zavěšené do skříně nebo sáček s jehličím. Do skříně můžete také rozsypat čerstvý mletý nebo drcený pepř, ani ten moli nemají rádi. Skvělým odpuzovačem jsou i mýdla, která rozložíte celá mezi prádlo nebo je nadrtíte do látkových sáčků.

Tekutý přírodní lapač molů

Doma si můžete jednoduše připravit i roztok z melasy s octem. Použijte jeden díl melasy a dva díly octa, nalijte směs do vhodné misky a dejte ji na dno skříně. A přitvrdit můžete i v bytě tím, že na obávané škůdce připravíte jednoduchou past. Stačí nalít do další nádoby trochu octa, vína nebo piva, které motýlky přitahují, a nechat je jednoduše utopit.

Základem je prevence

Vždy je nejlepší dodržovat pár zásad a předejít tak výskytu dotěrných molů ve vaší domácnosti.

Udržujte pořádek v potravinových skříňkách

Pravidelně a pečlivě prohlížejte regály, kde skladujete potraviny a kontrolujte ty, které rádi napadají. Zaměřte se na zaprášená a méně dostupná místa, právě tam se můžou často housenky zavíječů skrývat.

Uzavíratelné dózy

Mouky, müsli a všechny potravinové sypké směsi nenechávejte v otevřených původních obalech, přesypte je do nádob s pevným víčkem. Pokud si nejste jistí, že je třeba mouka v pořádku, můžete ji prosít, nebo ji dejte na pár minut do vyhřáté trouby na 90 °C, aby se případné zárodky zničily. Stejně funguje i mrazák.

Chraňte své potraviny před moly v uzavíratelných dózách. Chraňte své potraviny před moly v uzavíratelných dózách. Zdroj: Profimedia.cz

Spotřebujte včas ohrožené potraviny

Mějte přehled o vašich zásobách jídla a nic neskladujte příliš dlouho. Stačí pár týdnů nechat třeba otevřený sáček s kořením či jinou oblíbenou potravinou molů a máte o zábavu postaráno.

Čistota je základ

Pravidelně umývejte kuchyňskou linku, skříňky i spíž. Nezapomeňte ani na skrytá místa za policemi, v temných rozích nebo na dně šuplíků. Molům se tam líbí nejvíce a často si v nich vytvoří základnu, odkud v hejnech vylétají a hledají příležitost usídlit se v dalších potravinách.

Nezapomeňte na šatní skříně

Čistěte je pravidelně vlhkou prachovkou. A pozor na vytapetované vnitřní plochy, protože moli se s chutí usazují v záhybech. Čas od času skříně vyprázdněte a kompletně je vyčistěte. Oblečení pravidelně větrejte a to, které dlouho nenosíte, jednou začas vyperte.

Akční letáky