Jednou z nejčastějších potíží pokojových rostlin je vznik nepěkných bílých povlaků. Většinou se jedná o plíseň, která se sice objevuje nejprve na povrchu zeminy, ale postupem času je schopna zlikvidovat nejen horní část rostliny, ale i její kořenový systém. Co v takových momentech dělat a jak nejlépe nepříjemné situaci předcházet?

Proběhla anketa Receptáře!

Tradiční čtenářská anketa proběhla i letos. Hlasovali jste pro své oblíbené firmy. Děkujeme.

Tvoří se vám na pokojových rostlinách bílá plíseň? Na tipy a rady se podívejte na tomto YouTube videu na kanálu Desert Plants of Avalon:

Zdroj: Youtube

Příčiny vzniku plísně

Bílý povlak se zpravidla množí v květináčích, v nichž nemá zemina možnost dostatečně proschnout mezi jednotlivými zálivkami. Dbejte proto na odpovídající zálivku a vyhýbejte se nezdravému přemokření.

Při výsadbě myslete vždy na dostatečnou drenáž a zeminu pravidelně prokypřujte, abyste ji provzdušnili. V zimních měsících bývá častou příčinou vzniku plísně také nevhodné hnojení. Pokud tato situace nastane, neváhejte jednat co nejrychleji, aby plíseň nedostala příležitost k většímu rozšíření.

Plíseň nebo usazeniny?

Pokud objevíte u pokojovek na povrchu zeminy povlak, nejprve si ho řádně prohlédněte. V lepším případě se totiž o plíseň jednat nemusí. Někdy může jít jen o usazeniny soli a vápna, které nejsou rostliny ze zálivky a hnojení schopné dostatečně absorbovat.

Hromadí se pak na povrchu substrátu. Oproti plísni jsou sušší a mají jemnější a drobivou strukturu. Stačí pak jen nakypřit půdu, nebo lze vrchní část substrátu s bílými usazeninami z květináče odebrat a nahradit novou zeminou.

Jak si poradit s plísní

Pokud se jedná o plíseň, nejprve se podívejte, do jaké hloubky zasahuje. Někdy se může jednat o přirozený jev, kdy je krátkodobá plíseň reakcí na rozklad některých organických látek nebo hnojiva. Jakmile se však začne nebezpečně rozšiřovat, může rostlinu ohrozit a někdy i zcela zničit. Zároveň její spory unikají do ovzduší, což ohrožuje lidské zdraví.

Plíseň musí pryč

V případě, že je v květníku plísně jen malé množství, nahraďte napadenou část zeminy novou. Můžete do ní přidat trochu mleté skořice. Díky obsahu cinnamaldehydu s fungicidními vlastnostmi budete novému vzniku plísně účinně předcházet.

Pokud to bude možné, nechte květinu raději několik dní bez zálivky, aby mohl veškerý substrát vyschnout.

Jestliže je napadení plísní závažnějšího charakteru a sahá do hloubky, je nutné substrát zcela nahradit. Rostlinu opatrně vyjměte z květníku, který umyjte a řádně vydezinfikujte. Není však od věci použít i jinou nádobu.

Kořenový systém opatrně očistěte od veškeré napadené hlíny a posléze rostlinu vysaďte do nového substrátu, a to opět s příměsí skořice.

Jak vydezinfikovat květináč

Použijte horkou vodu, a nakonec květník prolijte octem. Stejně tak lze květníky „propéct“ po dobu 15 minut v troubě vyhřáté na 80 stupňů.

Související články

Zdroje: www.abecedazahrady.dama.cz, www.prima-receptar.cz