Jednou z nejčastějších potíží pokojových rostlin je vznik nepěkných bílých povlaků. Většinou se jedná o plíseň, která se sice objevuje nejprve na povrchu zeminy, ale postupem času je schopna zlikvidovat nejen horní část rostliny, ale i její kořenový systém. Co v takových momentech dělat a jak nejlépe nepříjemné situaci předcházet?
Proběhla anketa Receptáře!
Tradiční čtenářská anketa proběhla i letos. Hlasovali jste pro své oblíbené firmy. Děkujeme.
Tvoří se vám na pokojových rostlinách bílá plíseň? Na tipy a rady se podívejte na tomto YouTube videu na kanálu Desert Plants of Avalon:
Příčiny vzniku plísně
Bílý povlak se zpravidla množí v květináčích, v nichž nemá zemina možnost dostatečně proschnout mezi jednotlivými zálivkami. Dbejte proto na odpovídající zálivku a vyhýbejte se nezdravému přemokření.
Při výsadbě myslete vždy na dostatečnou drenáž a zeminu pravidelně prokypřujte, abyste ji provzdušnili. V zimních měsících bývá častou příčinou vzniku plísně také nevhodné hnojení. Pokud tato situace nastane, neváhejte jednat co nejrychleji, aby plíseň nedostala příležitost k většímu rozšíření.
Plíseň nebo usazeniny?
Pokud objevíte u pokojovek na povrchu zeminy povlak, nejprve si ho řádně prohlédněte. V lepším případě se totiž o plíseň jednat nemusí. Někdy může jít jen o usazeniny soli a vápna, které nejsou rostliny ze zálivky a hnojení schopné dostatečně absorbovat.
Hromadí se pak na povrchu substrátu. Oproti plísni jsou sušší a mají jemnější a drobivou strukturu. Stačí pak jen nakypřit půdu, nebo lze vrchní část substrátu s bílými usazeninami z květináče odebrat a nahradit novou zeminou.
Jak si poradit s plísní
Pokud se jedná o plíseň, nejprve se podívejte, do jaké hloubky zasahuje. Někdy se může jednat o přirozený jev, kdy je krátkodobá plíseň reakcí na rozklad některých organických látek nebo hnojiva. Jakmile se však začne nebezpečně rozšiřovat, může rostlinu ohrozit a někdy i zcela zničit. Zároveň její spory unikají do ovzduší, což ohrožuje lidské zdraví.
Plíseň musí pryč
V případě, že je v květníku plísně jen malé množství, nahraďte napadenou část zeminy novou. Můžete do ní přidat trochu mleté skořice. Díky obsahu cinnamaldehydu s fungicidními vlastnostmi budete novému vzniku plísně účinně předcházet.
Pokud to bude možné, nechte květinu raději několik dní bez zálivky, aby mohl veškerý substrát vyschnout.
Jestliže je napadení plísní závažnějšího charakteru a sahá do hloubky, je nutné substrát zcela nahradit. Rostlinu opatrně vyjměte z květníku, který umyjte a řádně vydezinfikujte. Není však od věci použít i jinou nádobu.
Kořenový systém opatrně očistěte od veškeré napadené hlíny a posléze rostlinu vysaďte do nového substrátu, a to opět s příměsí skořice.
Jak vydezinfikovat květináč
Použijte horkou vodu, a nakonec květník prolijte octem. Stejně tak lze květníky „propéct“ po dobu 15 minut v troubě vyhřáté na 80 stupňů.