U běžných hrnků si s prasklinami asi nebudete lámat hlavu. Jinak to však může být u oblíbených nebo dražších kousků, které pro vás něco znamenají. Podle míry poškození se odvíjí způsob jejich opravy. S malými prasklinkami si dokáže poradit i obyčejný česnek a mléko. Opravdu to funguje!

Na drobné prasklinky mléko

Zpozorovali jste na keramickém hrníčku drobné prasklinky? Na jejich zacelení budete potřebovat jeden stroužek česneku a rendlík s mlékem. Potřete prasklinky česnekem všude, kde se vyskytují a nechte zaschnout. Poté vložte hrníček do rendlíku s mlékem a přiveďte k varu. Mléko s porcelánovým hrníčkem vařte okolo 30 minut. Mléčný protein krásně zahladí jemné prasklinky.

Na větší praskliny použijte lepidlo

Pokud vám hrníček upadl nebo jste s ním o něco bouchli a vytvořili se na něm větší praskliny, mléko už stačit nebude. V tomto případě musíte sáhnout po speciálním lepidlu na porcelán a keramiku. S hrníčkem zacházejte opatrně, jelikož může být mnohem křehčí. Naneste lepidlo do praskliny i přes ni. Po zaschnutí uhlaďte lepidlo smirkovým papírem. Takto opravený hrnek může být náchylný na teplé nápoje, a proto ho poté používejte raději jen jako dekoraci.

Nevyhazujte rozbitý hrnek

Je poškození na hrnku tak rozsáhlé, že už ani nemá cenu ho opravovat? Nemusíte ho se svěšenou hlavou vyhazovat do koše. Využít se dá, i když není v celku! Jestliže přišel o ucho nebo o horní kus, můžete ho použít jako květináč pro malou rostlinku. Hrníček bez ucha lze také vyplnit a navrch zapíchnout svíčku či cokoliv jiného. Skvěle poslouží i jako držák na tužky!

Skladujte porcelán správně

Aby se na porcelánu neobjevily žádné prasklinky, musíte ho správně skladovat. Rozhodně nenechávejte porcelánové nádobí na kuchyňské lince či v otevřené polici, kde se na něj může prášit. Rovněž by se neměl porcelán nacházet v blízkosti prskajícího oleje, který ho snadno poškodí. Skladujte je proto v uzavíratelné skříni, nejlépe na novinovém papíru či ubrousku. Ten zabrání potlučení a účinně odstraní vlhkost, kterou by skříň neměla obsahovat. Porcelánové nádobí neumisťujte ani na přímé sluneční světlo.

Zdroje: skrblik.cz, bydleni12.cz, rady-navody.cz, moderninakup.cz