Zanesený odpad patří mezi jednu z nejčastějších potíží každé domácnosti. Příčinou znečištění bývají zpravidla zbytky jídla, špína všeho druhu, mastnota a mnohdy i vlasy. V případě, že podceňujete prevenci a nepoužíváte ani odtokové sítko, počítejte s tím, že odpad bude brzy zanesený. Nejprve bude špatně odtékat, později vám začne stát voda ve dřezu. V takové situaci neváhejte okamžitě zakročit! 

Jak na ucpaný dřez? Na jeden z postupů se podívejte v YouTube videu na kanále Kutil Adam:

Zdroj: Youtube

Na prvním místě je prevence

Pokud se chcete vyhnout zbytečným nesnázím se špatně odtékajícím odpadem, je vždy nejlepším opatřením prevence. Odpad proto není od věci čistit jednou za 10 až 14 dní, přestože se nevyskytují žádné závažné problémy. Platí to pro všechny odpady v bytě, ačkoliv nejrizikovější je odpad v kuchyni. Využijte nejlépe vychytávky zkušených instalatérů. Díky jejich prověřeným metodám se postaráte o pravidelnou údržbu odpadů a vyhnete se zbytečným útrapám. Které to jsou?

Jedlá soda a ocet

Zanesený odpad lze velice snadno čistit díky ingrediencím, které máte dozajista doma. Perfektními pomocníky jsou jedlá soda a ocet. Nasypte 1 velký sáček sody do odpadu, přilijte 200 ml octa a za pár minut vše spláchněte vroucí vodou. Počítejte s reakcí, kdy obsah může vystříknout, a proto se nad něj nenahýbejte. Pokud není odpad průchodný, metodu zopakujte.

Prášek do pečiva

Pokud doma nemáte po ruce zrovna jedlou sodu, velice snadno ji nahradí klasický prášek do pečiva. Postup je téměř stejný, jen nechte směs prášku a octa působit před spláchnutím horkou vodou alespoň 15 minut.

Citronová šťáva

Stejně tak můžete nahradit ocet. Jestliže vám zrovna došel, můžete využít citronové šťávy nebo rozpuštěné kyseliny citronové, které mají podobné účinky a dokonale fungují na mastnotu.

Kuchyňská sůl

Podobným způsobem vás dozajista zachrání i několik lžic kuchyňské soli. Nasypte ji do odpadu a jako v předešlých metodách zalijte vroucí vodou.

Zkuste živé bakterie

Stačí si pořídit biologické enzymatické čističe s živými bakteriemi, které se živí tukem a nechtěným odpadem. Podporují v septiku správnou funkci rozkladu nečistot. Ve chvíli, kdy se dostanou do vody, začnou produkovat látky, které špínu rychleji rozloží.

Související články

Zdroje: www.sanitino.cz, www.bydleni.magazinplus.cz, www.bydlimekvalitne.cz