Přes všechny výzvy, které přináší zápach cibule, je důležité si připomenout, proč je tento skromný zeleninový hrdina tak ceněný v našich kuchyních a pro naše zdraví. Cibule je bohatá na vitamíny C a B6, draslík, folát a další antioxidanty, zejména quercetin, který má protizánětlivé a protirakovinné účinky.

Pravidelná konzumace cibule může podporovat zdraví srdce, snižovat hladinu cukru v krvi a podporovat trávení. Navíc má antibakteriální vlastnosti, které mohou pomoci bojovat proti bakteriím způsobujícím zubní kaz a onemocnění dásní. Tedy, i přes drobnou nepříjemnost jejího zápachu, přínosy cibule pro zdraví jsou důvodem, proč ji zahrnout do vaší každodenní stravy.

Podívejte se na video z youtubové tvorby News 24/7 na téma 6 zázračných schopností cibule! Co se stane, když si ji dáte do ucha?

Zdroj: Youtube

Jak se zbavit zápachu z úst po konzumaci cibule

Ačkoliv cibule může být pro zdraví velmi prospěšná, mnoho lidí se vyhýbá jejímu konzumování kvůli nepříjemnému zápachu, který může zůstat v ústech. Zde je několik tipů, jak se zbavit tohoto zápachu, abyste mohli bez obav zařadit cibuli do svého jídelníčku:

Zelený čaj: Pití zeleného čaje po konzumaci cibule může pomoci neutralizovat zápach. Zelený čaj obsahuje polyfenoly, které mohou redukovat síru produkující bakterie v ústech.

Petržel a máta: Žvýkání čerstvé petržele nebo máty po jídle může působit jako přírodní deodorant pro ústa díky vysokému obsahu chlorofylu, který má deodorizační účinky.

Jablečný ocet: Vyplachování úst roztokem jablečného octa a vody může pomoci neutralizovat zápach. Jablečný ocet má antibakteriální vlastnosti, které pomáhají bojovat proti zápachu z úst.

Sýry: Konzumace tvrdých nebo fermentovaných sýrů po jídle cibule může pomoci neutralizovat zápach v ústech. Sýry jako je cheddar nebo modrý sýr, stimulují slinění, což pomáhá odplavit zápachové látky.

Dobrá ústní hygiena: Pravidelné čištění zubů, používání zubní nitě a jazykové škrabky může pomoci odstranit částice jídla a bakterie, které způsobují zápach z úst.

Jak se zbavit zápachu doma

Citrusová síla

Citrony, limetky, pomeranče a grapefruity jsou nejen zdravé a chutné, ale jejich kůra obsahuje oleje, které dokáží neutralizovat zápach cibule. Jednoduše nakrájejte jakýkoliv citrus na plátky a ponechte jej v misce v kuchyni. Nejenže absorbuje nepříjemné pachy, ale zanechá po sobě i svěží, citrusovou vůni. Tento trik může být obzvláště účinný během vaření, kdy se zápachy uvolňují do vzduchu.

Osvědčený ocet

Ocet je další silný bojovník proti zápachu. Díky svým dezinfekčním a odstraňujícím vlastnostem může ocet rychle neutralizovat zápach cibule. Jednoduše smíchejte vodu s bílým vinným octem v poměru 1:1 a roztokem postříkejte povrchy v kuchyni, nebo nechte v místnosti otevřenou misku s octem. Ocet pohltí zápach cibule zanechávající za sebou čistější a svěžejší prostředí.

Kávová zrna

Kávová zrna jsou dalším překvapivým, ale účinným řešením pro odstranění zápachu cibule. Káva má silnou, příjemnou vůni, která může přebít mnoho jiných pachů, včetně cibule. Rozprostřete kávová zrna na talířek a umístěte je někam do kuchyně. Zrna postupně uvolní svou vůni, která pomůže neutralizovat nepříjemný zápach.

Přirozená moc rostlin

Některé pokojové rostliny nejenže krásně vypadají a přinášejí do domova kousek přírody, ale také pomáhají čistit vzduch. Mezi ty, které jsou známé svou schopností neutralizovat zápachy, patří například břečťan, peace lily (spathiphyllum) nebo různé druhy palem. Umístění jedné nebo více z těchto rostlin do vaší kuchyně může pomoci absorbovat zápachy a udržet vzduch čistší.

Pekáč se solí

Kuchyňská sůl není jen základem vaření, ale také vynikajícím absorbentem pachů. Pro tento trik vezměte malý pekáč nebo misku, naplňte ji hrubozrnnou solí a umístěte do kuchyně, kde je zápach nejintenzivnější. Sůl pomáhá pohlcovat zápachy ze vzduchu, a tak snižuje nepříjemný zápach cibule. Navíc, pokud při vaření nakrájíte cibuli na prkénku, posypte prkénko solí a nechte působit několik minut před jeho omytím. To pomůže odstranit zbytky zápachu cibule z povrchu.

Chemie v kuchyni: Soda bikarbona

Soda bikarbona, známá také jako jedlá soda, je dalším běžným domácím prostředkem pro boj proti zápachu. Má vynikající schopnost neutralizovat kyseliny i zásady, což ji činí ideálním řešením pro odstranění zápachu cibule. Rozprostřete sodu bikarbonu na talířek a ten umístěte do kuchyně nebo přímo na místo, kde se zápach objevil. Soda pohlcuje nepříjemné pachy a zanechává za sebou čistější prostředí.

Větrání a filtrace

Nezapomínejte také na důležitost pravidelného větrání vaší kuchyně a domova. Přirozený průvan je jedním z nejjednodušších způsobů, jak se zbavit zápachu cibule, stejně jako mnoha dalších nepříjemných pachů. Pokud máte, použijte také kuchyňské odsávače par nebo čističky vzduchu s HEPA filtry, které pomáhají zachytávat a neutralizovat pachy, čímž udržují vzduch ve vašem domově čistější a svěžejší.

Přestože cibule může občas provonět naše domovy nebo dech trochu více, než bychom si přáli, její přínosy pro naše zdraví a kulinářské dovednosti daleko převažují nad tímto malým nedostatkem. A s trochou předvídavosti a použitím našich rad můžete snadno přeměnit i ten nejintenzivnější cibulový zápach na vzdálenou vzpomínku.
 

Související články

Zdroj: feminela.cz