Máte doma krabičku, kde se vám hromadí šperky, které nenosíte, jenom proto, že jsou zašlé? Vdechněte jim opět nový život a vezměte je opět do světa. Stačí k tomu jen málo. Pár zásadních ingrediencí, které máte dozajista doma a pár minut času. Výsledek za to zaručeně stojí!

Chcete znát dva jednoduché způsoby, jak vyčistit stříbrné šperky? Podívejte se na toto YouTube video na kanálu Evolution Group CZ:

Zdroj: Youtube

Zlato neboli aurum

Zlato je chemicky velmi odolný kov žluté barvy, který je zároveň dobře tepelně i elektricky vodivý. Jedná se však také o poměrně drahý měkký kov. Již od dávnověku byl používaný pro výrobu dekorativních předmětů a šperků a jako cenné platidlo. Jak lze mít opět zlaté šperky plné lesku?

Kuchyňská sůl

Běžná kuchyňská ingredience nemusí sloužit jen k dochucování pokrmů. Jedná se zároveň o perfektní čistící prostředek šperků. V jedné sklenici rozpusťte 5 lžic soli a do roztoku vložte zašlé šperky na dobu minimálně 3 hodin. Když je vyjmete, řádně je opláchněte pod čistou vodou a vysušte a vyleštěte suchým jemným hadříkem.

Cukr

Podobným způsobem funguje i cukr. Vezměte sklenici s horkou vodou a rozmíchejte v ní 3 lžičky cukru. Stejně jako v předchozím případě vložte do směsi šperky, které je nutné vyčistit. V obou případech platí, že čím déle bude kov v roztoku, tím se lépe vyčistí. Klidně jej nechte potopené přes celou noc.

Ocet

K čištění zašlého zlata lze také využít ocet. V tomto případě se jedná o agresivnější prostředek, proto s ním pracujte opatrně. Namočte si v něm kousek jemného hadříku, kterým daný šperk kousek po kousku očistěte. Nakonec zlato opláchněte, vysušte a vyleštěte.

Citron

Ocet můžete velice snadno nahradit stejně účinným citronem. Použijte jeho šťávu, postup je naprosto stejný.

Další druhy kovu

V případě, že chcete dát do pořádku šperky stříbrné nebo z bílého zlata, využijte dvě zaručené kombinace. Smíchejte citronovou šťávu s trochou amoniaku, vznikne vám poměrně silný a účinný čisticí roztok.

Perfektní volbou je i použití syrových brambor. Nastrouhejte je na jemném struhadle, vložte do nich šperky a nechte je několik hodin „odpočívat“. Výsledek bude naprosto dokonalý. Pokud chcete čistit zašlé šperky s drahokamy, použijte čistý alkohol s vodou, nebo také vodku. Tvrdší kameny vyleštíte i samotným amoniakem.

Související články

Zdroje: www.irecept.cz, www.sperky4U.cz, www.eppi.cz