Ručník je běžnou součástí hygieny. Bohužel, ne vždycky splní svou funkci. Stále častěji se totiž stává, že osušky – i přes běžnou péči – jsou cítit zatuchlinou. Kupodivu problém není ve špatném vyprání, ale v bakteriích, které se přenáší kůží.
Alespoň to tvrdí vědecké výzkumy, podle kterých je nejvíce bakterií na lidských rukou… Kolem jediného prstu na ruce vědci napočítali až 12 000 bakterií! A to je docela dost...
Autor videa Clean My Space vám ukáže, jak si poradit se zapáchajícími ručníky. Více na kanále YouTube.com.
Ruce jako přenašeč infekcí
„Je to logické, protože nejvíce manipulujeme rukama“, říká jeden z vědců a jedním dechem dodává, že největším semeništěm bakterií jsou kliky, mobily, madla v dopravních prostředcích, splachovadla na veřejných záchodcích, počítačové myši a klávesnice…
Když se pak ruce špatně umyjí, většina „bakteriálního nákladu“ se stěhuje na ručník. A čím častěji se osuška použije, tím větší množství bakterií v ní zůstane…
Ve vlhku se množí bakterie
Zatuchlý zápach je tedy dílem různých bakterií, které ulpěly na vaší kůži. Ale aby to nebylo tak snadné, je důležité také přihlédnout k tomu, že většina osušek zůstává v tmavé, vlhké a nevětrané koupelně.
Toto klima nejenom, že způsobuje špatné sušení mokrých ručníků, ale také přispívá k množení mikroorganismů. Proto není divu, že z vlhkých osušek se pak stávají špinavé a páchnoucí onuce, do kterých se nikomu utírat dvakrát nechce.
Praní na šedesátku
Řešením proti zatuchlosti je častá výměna ručníků. Podle odborníků by se měly osušky v ideálním případě obměňovat každé dva dny. Důležité je i samotné praní. V případě ručníků se doporučuje prát na 60 °C, aby se případné bakterie dostatečně zneškodnily.
Důležitá je i volba pracího prášku. Nejvhodnější volbou jsou přípravky, které fungují na bázi aktivního kyslíku. Díky němu se totiž zajistí 100 % dezifekce prádla a navíc se odstraní i zažrané skvrny. Jsou vaše ručníky stále cítit? Vyperte je se skleničkou octa.
Důkladné proschnutí
Hodně záleží také na důkladném proschnutí prádla. Podle zkušených hospodyněk je vhodné dát ručníky vysušit ven na šňůru. Proč? Protože sluneční paprsky obsahují UV záření, které funguje jako přírodní dezinfekce. A dalším – podstatným předpokladem proti zatuchlosti – je důkladné mytí rukou.
Ať už tedy ručník použijete jakýmkoliv způsobem, určitě se ujistěte, že jste udělali maximum, abyste kůži (na rukou či těle) dokonale očistili od případných mikroorganismů. Vaše hygiena bude lepší a ručníky chytnou „druhý dech“.
Zdroje: www.mall.cz, www.lidovky.cz