Vonící a zářivá toaleta by měla být základem každé domácnosti. Jak ale vyčistit záchod, aby byl opravdu čistý, když na něj jen záchodová štětka nestačí? Můžete samozřejmě použít běžně dostupné prostředky z obchodu, které však stojí poměrně dost peněz, a navíc jsou plné chemie. Máte lepší možnost. Sáhněte po domácích ingrediencích, které už používaly naše babičky a jsou tedy léty prověřené. Které to jsou?

Ocet je perfektní parťák, který nezklame

Koukněte na video zde:

Zdroj: Youtube

Do nádoby o obsahu 1 l si připravte vařící vodu a přidejte do ní 250 ml octa. Mísu nejprve polijte čistým octem, nechte tak 10 minut působit a poté mísu očistěte pomocí záchodové štětky. Nyní mísu zalijte směsí horké vody s octem, nechte působit dalších 10 až 15 minut a po uplynutí doby už jen spláchněte. Podle stupně znečištění toalety tento postup ještě jednou zopakujte. U méně znečištěných záchodových mís skvrny zaniknou již po první aplikaci.

Cola s jedlou sodou jsou tutovka

Jak to vypadá v praxi, můžete vidět na videu zde:

Zdroj: Youtube

Pokud jste ctiteli slavného hnědého nápoje, můžete jej využít i na čištění toalety. Nalijte nápoj do záchodové mísy a nechte chvíli působit. Následně celou plochu posypte jedlou sodou a pomocí záchodové štětky ji řádně rozetřete po celé ploše a nechte 5 minut působit. Dojde k uvolňování nečistot a případného vodního kamene. Nakonec spláchněte a dočistěte případné usazeniny štětkou.

Pasta na zuby rozzáří nejen úsměv, ale i toaletu

Podívejte se na video zde:

Zdroj: Youtube

Zubní pastu, kterou jste nestihli včas spotřebovat, nemusíte vyhazovat, ale využijte ji k vyčištění toalety. Máte hned dvě možnosti. Buď můžete pastu vymáčknout přímo na vnitřní stěny mísy, nechat působit přes noc a druhý den jednoduše nečistoty spláchnout, případně dočistit štětkou. Stejně tak můžete trochu zubní pasty vymáčknout pod vnitřní okraj záchodové mísy, kde vydrží poměrně dlouhou dobu.

Anebo můžete využít celé tuby, kterou stačí propíchat na mnoha místech jehlou a poté ji vložit do nádržky na vodu. Budou se z ní postupně uvolňovat čisticí látky a při každém spláchnutí dojde nejen k omytí mísy, ale pocítíte i svěží vůni mentolu.

Kuchyňská sůl zmůže také kdejakou usazeninu

Nalijte do toalety alespoň 1,5 l horké vody a na vnitřní povrch mísy nasypte vrstvu soli. Nechte působit alespoň 10 až 15 minut. Následně stěny očistěte pomocí štětky a toaletu spláchněte.

Mnohé zmůže i citron či kyselina citronová

Uvařte si alespoň 1 l vody a rozmíchejte v něm buď šťávu ze 3 citronu nebo jeden sáček kyseliny citronové. Nalijte do záchodové mísy a nechte tak 15 minut působit. Na závěr opět dočistěte štětkou a spláchněte.

Zdroje: www.cleanipedia.com, www.jakcistit.cz, www.rodicka.cz, www.living.iprima.cz