Časem se u mixérů vzhledem k jejich využití ztupí nože, a tudíž neslouží, jak by měly. Nemusíte si v tem moment hned pořizovat nové nože nebo snadno i celý přístroj. S touto malicherností si totiž zcela jistě jednoduše poradíte. Ušetříte tak rodinné výdaje a váš mixér bude opět řádně sekat a mixovat.

Jak si skořápky připravit k různému použití? Na to se podívejte v tomto videu:

Zdroj: Youtube

Jak vrátit čepelím mixéru jejich ostrost

Pokud se chcete vyhnout složitému rozebírání mixéru a broušení čepelí pomocí brusného kotouče, stačí využít vaječné skořápky. Zmrazte je a následně je vložte do mixéru, přidejte malé množství vody a uveďte stroj do chodu. Po několika minutách přístroj vypněte a pečlivě očistěte.

Zkuste i bramborový škrob

Bramborový škrob má jemné brusné vlastnosti. Pro nabroušení nožů mixéru můžete oloupanou bramboru rozpůlit a vložit do nádoby s noži. Zapněte mixér a nechte nože pár minut pracovat.

Pomůže i rýže

Nasypte do nádoby mixéru trochu suché rýže. Zapněte mixér na několik sekund a nechte nože pracovat. Rýže může pomoci zbrousit nože.

Alobal na kousky

Natrhejte hliníkovou fólii na malé kousky. Nalijte trochu vody a zapněte mixér. Nože by se měly třením o kousky alobalu nabrousit.

Pamatujte, že tyto babské rady jsou spíše alternativními metodami a nemusí být tak efektivní jako profesionální nabroušení. Pokud vaše nože jsou vážně poškozené nebo jsou velmi tupé, je lepší obrátit se na odborníka nebo servisní středisko, aby byly nabroušeny profesionálním způsobem. Pokud se rozhodnete použít některou z těchto domácích metod, buďte opatrní a pozor na zranění!

Extra tipy s vaječnými skořápkami

Skořápky od vajíček se dají ještě dále využít, a to nejen na broušení nožů mixéru. Jak?

Skvělá výživa rostlin

Pokud necháte vaječné skořápky dokonale uschnout a pak je rozdrtíte na prášek, můžete si z nich velice snadno vyrobit perfektní hnojivo, které značně prospěje některým vašim rostlinám. Dodáte jim kromě jiného velkou dávku tolik potřebného vápníku. Stačí jej vmíchat do zeminy a následně zalít. Budete překvapeni, jak brzy se to na rostlinách projeví. Využít jej můžete nejen pro pokojové rostliny, ale i na ty zahradní.

Čištění nádob

Skořápkový prach vám udělá skvělou službu i při odstraňování nevzhledných barevných povlaků v mnohých nádobách, jako například vázách, hrnečcích a termoskách. Jednoduše jej stačí dát na houbičku a společně s pár kapkami citronové šťávy nanést na špinavá místa. Pokud se jedná o silné usazeniny, nechte směs působit do rána. Nakonec nádobu umyjte pod tekoucí teplou vodou a pak opláchněte studenou.

Přírodní bělidlo

Jestliže chcete mít krásně bílé prádlo, tak vám jej místo chemie vybělí skořápky. Stačí si připravit skořápky ze 2 vajec a vložit je do pracího sáčku společně s 2 až 3 plátky citronu. Pevně obal zavažte, aby se jeho obsah nedostal do pračky. Nakonec přidejte prádlo a vyperte na náležitý program. Zažraná špína se díky absorpčním schopnostem skořápek na ně nabalí a prádlo tak bude úchvatně čisté.

Související články

Zdroje: www.bydleni.magazinplus.cz, www.living.cz, www.chalupari-zahradkari.cz