Žehlení patří k běžným domácím činnostem, které zpravidla následují po usušení prádla před jeho uložením. Dělaly to tak už naše babičky, tak proč bychom to nedělali i teď. Ovšem, když použijete pár správných fíglů, u mnoha materiálů se můžete žehlení šikovně vyhnout a čas využít jinak a pro vás třeba smysluplněji.

Nepřeplňujte pračku a zvolte správné otáčky

Pokud se chcete vyhnout žehlení, myslete na to už při praní a nikdy zbytečně nepřecpávejte pračku. Prádlo se tak totiž mnohem víc pomačká už během samotného praní, protože nemá dostatek prostoru. Kromě toho, že bude pomačkané, nemusí být ani kvalitně vyprané.

Stejně tak nejsou dobré vysoké otáčky při ždímání. Čím vyšší jsou, tím spíše se žehlení zpravidla nevyhnete. Proto zcela určitě nevolte program se ždímáním na 1 600 otáček, ale raději zvolte ten, kde je v nabídce otáček 1000, nebo raději 800. Přestože se vyprané prádlo bude sušit déle, nebude pomuchlané, čemuž pomůžete i vyhlazením rukou před rozvěšením a sušením.

Anglické hospodyně využívají kostky ledu

Pokud jste vlastníky sušičky, můžete se vyhnout žehlení pomocí pár kostek ledu, které vložíte do přístroje společně s vypraným prádlem. Stačí, když nastavíte teplotu na nejvyšší teplotu a krátký desetiminutový program. Až budete textilie ze sušičky vyndávat, bude již hladké a „vyžehlené“. A víte proč? Díky ledu vznikne v horké sušičce pára a prádlo se během sušení bude i napařovat. Jen nikdy nepředimenzujte buben sušičky, to byste hladkého efektu nedocílili.

Související články

Na ramínko a šup do sprchy

Protože k „nežehlení“ potřebuje prádlo jistou dávku vlhkosti, máme pro vás i bezva tip, který je výbornou rychlovkou například při cestování. Jestli máte kusy oblečení z kufru zmačkané a jste po cestování celí zmožení a zralí tak na sprchu, stačí oblečení pověsit na ramínka do koupelny, kde si budete užívat osvěžující hygienu. Pára, která se vysráží v koupelně, totiž nevzhledné sklady vyhladí za vás.

K ruce si vezměte vlasový fén

Pokud jste v situaci, že na sebe prostě nějaký kousek oblečení rychle potřebujete, ale nemáte vyžehleno, máme pro vás další jednoduchý a efektivní tip. Jednoduše daný kousek zvlhčete rozprašovačem s vodou a následně vysušte teplým vzduchem z fénu.

A jak na ručníky či povlečení?

Všeobecně rovné prádlo jako je například povlečení, utěrky či ubrusy nemusíte také mermomocí žehlit. Ve chvíli, kdy tyto kusy vyjmete ještě vlhké z pračky, pečlivě je na sebe vyskládejte tak, aby byly vyrovnané a nezpřehýbané. Nechte je takto odpočívat tak ½ hodiny, místo žehlení se vyhladí tímto způsobem. Potom tyto lehce proschnuté kousky volně rozvěste a nechte dosušit.

Zdroje: www.aazdravi.cz, www.bydleni.instory.cz, www.blog.supersoused.cz