Nemáte lednici, termosku ani obyčejný led, ale toužíte po studeném drinku? Pak není nic snazšího, než vyzkoušet fintu námořníků, kteří se chtěli na svých plavbách osvěžit. Jak tedy vychladit vodu bez moderní techniky?

Aby tito králové všech moří uhasili žízeň, naplnili vak z plátna vodou z lodi a pověsili ho do stínu, kde byl velký průvan. A opravdu to pomohlo, i ve třiceti stupních byla voda z vaku chladná a lahodná, i když voda v sudu či jiných nádobách na lodi byla teplá a nedala se pít.

Piráti se nemohli dočkat, až se osvěží chladnou vodou

Piráti tak byli z nového objevu nadšeni a nemohli se dočkat, až zchladí své hrdlo touto lahodnou vodou. Tento způsob je známý už odnepaměti, ale nebyl veřejně rozšířený. Mezi lidi se dostal opravdu až po vyzkoušení piráty.

Chladná voda je v létě velmi důležitá. Ochladí vás a zažene žízeň. Neznamená to ale, že pití teplé vody není vhodné. Dokonce se říká, že je v horku vhodnější než pití té studené. Tu si totiž nejprve potřebuje tělo ohřát, než ji organismus dále využije. Zato teplá voda roztahuje cévy, nezpomaluje krevní oběh a podporuje správný proces hydratace těla.

Každopádně, ať už vlažnou, teplou či studenou, je důležité vodu pít. Naše tělo totiž tvoří z velké části voda, jde až o 60 % tělesné hmotnosti. Velká část jsou samozřejmě tělní tekutiny, ale voda je i součástí svalů a kostí. Voda zajišťuje celou řadu důležitých funkcí.

Člověk bez vody nepřežije ani tři dny

Člověk dokáže být bez vody přežít nejvýše tři dny, což ukazuje, jak je voda pro lidský organismus důležitá. Bez jídla totiž vydrží klidně i několik týdnů. Je tedy důležité vodu neustále doplňovat, jelikož dehydratace by mohla vést k závažným zdravotním obtížím.

Nedostatek tekutin vede i k častým bolestem hlavy, pokud vás tedy bolí, nejprve vypijte sklenici vody, než sáhnete po prášku na bolest. Jistě si už ze školy pamatujete, že byste měli vypít dva až tři litry tekutin denně. Sice to není přesné, záleží samozřejmě na váze, věku a zdravotním stavu člověka, ale když se tímto pravidlem budete řídit, nic nezkazíte.

Zdroj: www.vitalvibe-longevity.cz, www.cmfnw.cz, www.bejvavalo.cz