Trápí vás mlžení čelního skla?

Jistě tušíte, že vaše auto si umí s mlžením skel poradit samo, ale nutno dodat, že i vy byste měli vědět, co a jak. Auto je vybavené dostatečně, stačí jen správně použít jeho ventilaci či klimatizaci. Nechte si poradit od zkušených.

Tipy a triky, jak přimět auto k nejlepším výsledkům odmlžení, vám prozradí tento videopříspěvek z YouTube kanálu Swansway Group.

Zdroj: Youtube

Mlžení zabrání chladný vzduch

Jak to funguje? Docela logicky, když si připomenete, proč se okna mlží, hned vám to bude jasné. Stejně tak jako kdekoli v domácnosti, i v autě budete řešit stejný problém. Rozdíl teplot skel a vzduchu přinutí vzdušnou vlhkost kondenzovat se na studené ploše, kterou jsou právě okénka a čelní sklo v autě. Voda sklo zamlží, a pokud je jí hodně, vysráží se na drobné kapky, které se nakonec spojí a stečou.

Z tohoto důvodu je nutné použít na začátek studený vzduch, respektive teplotu nižší než 20 °C. Studený vzduch zabrání dalšímu mlžení. Postupným zvyšováním teploty ohřejete celý interiér vozidla, a proto zaniknou podmínky, kde se může voda takto srážet.

Přirozeně je nutné větráčky směrovat na boční okna i čelní sklo. Vnitřní cirkulace vzduchu by měla být vypnutá, vzduch se snažíme vyhnat ven.

Mlžení čelního skla zhoršuje vlhkost

Protože je důležitá i vzdušná vlhkost, doporučuje průvodce videem Sam také použití klimatizace, která navíc také vzduch vysušuje. U novějších modelů použijte též tlačítko „demist“ nebo naopak vsaďte na staré triky proti mlžení.

Pomoci vám mohou nejen spreje na sklo, ale také například obyčejná pěna na holení. I její rozetření a následné rozleštěni po vnitřní straně čelního skla může zabránit či významně zpomalit zamlžení.

Rozhodně je také vhodné vyměnit kabinový filtr, který snižuje vzdušnou vlhkost. Nebo případně textilní koberečky, protože i ty zadržují vlhkost. Z gumových můžete vodu slít a schnou rychleji.

Související články

Zdroje: express.co.uk, blog.aukro.cz