Mechový koberec na střeše není žádná velká paráda. Kromě toho, že hyzdí vzhled domu, zadržuje vlhkost a zkracuje životnost střešní krytiny. Nejvíce mu svědčí stinné části střechy, obzvlášť na severní straně. Mezi jeho oblíbené materiály patří nejvíce eternitové střechy a klasické pálené tašky. Nevíte, jak se mechu jednoduše a efektivně zbavit? Máme pro vás pár osvědčených tipů.

Jak odstranit mech na vaší zahradě i na střeše? Podívejte se na toto YouTube video na kanálu Biocont H&G:

Zdroj: Youtube

Mech je držák

Mech je rostlinou, která se objeví nenápadně, ale brzy se invazně rozšíří. Stačí mu k růstu jen pár milimetrů a dokáže se uchytit i v těch nejmenších škvírkách, kde číhá na jakoukoliv příležitost k životu. Proto i když mech důkladně odstraníte, kontrolujte pravidelně inkriminovaná místa, má totiž tendence se vracet.

Nepřítel, se kterým se dá bojovat!

Pokud se na vaší střeše objevil mech, nezoufejte! I s mechem si lze poradit. Máme pro vás hned několik osvědčených tipů, jak ho efektivně a jednoduše odstranit. Vybrat si můžete hned z několika možností.

Mechanické odstranění

Nejjednodušší, ale také fyzicky nejnáročnější metodou, je ruční odstranění mechu pomocí škrabky, kartáče a smetáku. Dbejte na to, abyste odstranili i zbytky mechu z okapů a svodů. Přestože se však budete snažit sebevíc, nemusí vždy dojít k důslednému odstranění kořenů a výsledek je jen dočasný. Vyhněte se proto zbytečné námaze a raději vsaďte na jistotu. Velice účinné jsou postřiky, které mech zaručeně zlikvidují.

Modrá skalice

Zaručenou zbraní proti mechu je modrá skalice. Tento osvědčený prostředek je snadno dostupný v drogeriích, zahradnictvích, hobbymarketech i na internetu. Smíchejte ho vždy dle přiloženého návodu, výsledný roztok byl měl být světle modrozelený.

Pro dosažení nejlepšího výsledku a maximálního pohodlí lze roztok aplikovat pomocí stříkací pistole. Neošetřujte střechu nikdy za deště či vlhkého počasí, očekáváného efektu byste se nedočkali.

Octová voda

Pokud jste fanoušci přírodních a účinných postupů, pak pro vás máme skvělý tip, jak se zbavit mechu na střeše bez nutnosti kupovat drahé chemické postřiky. Vyrobte si vlastní likvidátor mechu za pár korun! Smíchejte 0,5 l destilovaného octa a 8 l vody.

Nejprve ze střechy manuálně odstraňte větší plochy mechu. Pomocí hadice ji pak opláchněte čistou vodou. Zhotovený roztok naneste na střechu pomocí kartáče nebo smetáku a nechte ho minimálně hodinu působit. Nakonec plochu opláchněte čistou vodou.

Související články

Zdroje: www.aazdravi.cz, www.cs.caqe.com