Bohužel je v současné době téměř každý kus nového zboží olepený známou samolepkou, která nejde jen tak strhnout dolů a často drží doslova jako „přibitá“. Zpravidla chceme tyto papírky odstranit ze dvou důvodů. Nejenže výrobek hyzdí, ale někdy chcete využít ještě dále i jeho obal, kde by mohla samolepka překážet. Jak se tedy těchto nechtěných štítků zbavit, a to skoro bez práce a také bez poškození povrchu?

Jak odstranit nálepky snadno a bez chemie se podívejte v tomto YouTube videu na kanálu DoltYourselfDad:

Zdroj: Youtube

Malé, ale pevné

Na první pohled malé samolepky vypadají, že půjdou lehce odtrhnout. Opak však bývá pravdou. Postupné odlupovaní malého kousku tvrdohlavého papírku může být někdy doslova otravné. A když už se náhodou tato akce zadaří, a to často i po kouscích, zůstává na povrchu věci vrstva lepkavé hmoty. Často se pak uchylujeme k využití vody a písku na mytí nádobí nebo různých chemických prostředků, které by vrstvu rozpustily. Hrozí zde však riziko poškození povrchu, hlavně u skla, keramiky a kovů. Jak si tedy s touto prekérní situací snadno poradit?

Skvěle funguje arašídové máslo

Pokud se chcete samolepky a stejně tak i jejích zbytků lepidla zbavit jednoduchým způsobem, vezměte si na pomoc arašídové máslo. Nejlépe funguje na nálepky na plastu, skle, a dokonce i dřevě. Oleje z arašídového másla totiž napomáhají rozložit lepidlo, a proto vám půjdou jednoduchým způsobem odstranit veškeré zbytky, aniž by byl výrobek, jakkoliv poškozený. Nejprve sloupněte většinu samolepky a pak místo potřete arašídovým máslem. Nechte tak pět minut působit a místo otřete papírovou utěrkou.

Parťákem je i fén na vlasy

Nalepené zbytky samolepek můžete jednoduše odstranit i pomocí fénu. Jeho teplý vzduch totiž uvolní původně nezvladatelné lepidlo. Nejprve namiřte fén na samolepku a pak dané místo po dobu maximálně 30 sekund zahřívejte. Následně místo otřete a zbavte zbytků. V případě potřeby proces opakujte.

Jedlá soda a rostlinný olej

Využít můžete i další ingredience, které máte dozajista doma. Jednou z nich je populární jedlá soda a druhou jakýkoliv druh rostlinného oleje. Můžete použít nejen slunečnicový či řepkový, ale i kokosový. Smíchejte si trochu jedlé sody s pár kapkami zvoleného oleje v poměru 1:1 a připravenou směs naneste na lepivé místo. Nechte zhruba půl hodiny působit a pak setřete houbičkou, místo opláchněte a osušte.

Balzám na rty

K likvidaci samolepek se vám hodí i váš balzám na rty. Dokonale totiž změkčí jejich zbytky, které půjdou snadno setřít jako v předchozích případech. Balzám naneste, nechte tak 10 minut působit a a místo běžným způsobem dočistěte.

Související články

Zdroje: www.thekitchn.com, www.prima-receptar.cz, www.bydlimechytre.cz