Jak na čisté prádlo aneb zlo jménem papírový kapesníček

Také vládnete tou magickou schopností zapomenutou v každé várce tmavého prádla alespoň jeden papírový kapesník? Nebojte se, nejste sami. Tyto schopnosti mají mnozí z nás a díky tomu existuje řada doporučení, jak se s takovou patálií poprat. Máte také nějaké tipy?

Myslíte, že stojí za zopakování pár pravidel, jak prát prádlo, respektive používat pračku? Proč ne, začátečníci v tomto oboru jistě ocenění úvod do problematiky nekonečného a stále se vršícího špinavého prádla, které dříve nebo později musí někdo hodit na valchu nebo do pračky a postarat se o vyprání jedním nebo druhým způsobem. Jak správně používat pračku pro vás připravili na svém YouTube kanálu také v AEG Česká republika.

Zdroj: Youtube

Jak se zbavit vypraného papírového kapesníku v čistém prádle?

Taky vám to určitě máma říkala. Přece stačí prohlédnout kapsy! Jasně. A lepší nápad by nebyl? I prohledávači kapes a slídiči po papírcích a kapesnících prostě nemají vždy stoprocentní úspěšnost. Co tedy dělat? Opětovné vyprání na stejný program se z mnoha důvodů nehodí. Například také proto, že často i po druhém vyprání na oblečení stále ulpívají světlé chloupky a jemné kousíčky papíru. Na bílém prádle by byly nepostřehnutelné, ale tmavé odstíny prozradí i ty nejjemnější nečistoty.

Opětovné vyprání má smysl jen u menšího množství prádla ve velkém množství vody. Čili zhruba půlku obvyklé várky vyperte znova a zmáčkněte navíc také ikonu, která vypadá jako vanička plná vody. Pračka se napustí větším množství vody než obvykle, oblečení se bude ve vodě volněji máchat a tím se zbytky kapesníku lépe z prádla vyperou.

Po vysušení prádla se můžete ještě vrhnout na oblečení s lepící páskou nebo lepícím válečkem. Odstraní i ty nejjemnější chloupky papíru, ale takové čištění je zdlouhavé a budete mít poměrně velkou spotřebu.

Rozpuštěný papírový kapesník zlikviduje sušička i aspirin

Máte-li sušičku, pak vás papírové žmolky v prádle trápit nemusí. Dejte oblečení do sušičky a nechejte proběhnout alespoň 10minutový program sušení. Sušička pro vás žmolky z oblečení sesbírá. Ale pozor! Po takovém sušení rozhodně vyčistěte filtr spotřebiče, určitě bude plný! Tento způsob je nejrychlejší a nejjednodušší, nicméně ne každý má sušičku.

Problém s papírovými kapesníky ve vypraném prádle lze řešit ještě jinak. Odbornice Sarah Dempseyová z britského webu MyJobQuote.co.uk doporučuje rozpustit zbytky papíru pomocí aspirinu a postup vypadá asi takto.

Prádlo vytáhněte z pračky a každý kus protřepejte, abyste jej zbavili maxima žmolkovitého papíru. Ve vaně nebo velké nádobě rozpusťte 4 aspiriny čili český acylpyrin v teplé vodě a pak do lázně vložte oděvy a podle míry zašpinění nechejte máčet do rozpuštění papíru čili až dvě hodiny. Oblečení pak můžete dobře vymáchat a vyždímat v ruce nebo v pračce. Každá má možnost jednak obyčejného studeného vymáchání a pak i ždímání.

Související články

Zdroje: dailystar.co.uk, bydleni.instory.cz