Před začátkem topné sezony odvzdušněte radiátory

Pokud jste zatím přitápět nemuseli, pak jen dobře, nicméně chladnější část roku se nezadržitelně blíží a s tím přichází také péče o topná tělesa, kotle, izolace domů i bytů a samozřejmě všechno to, co patří k minimalizaci úniku tepla a maximalizaci vyhřátí vašeho domova.

Ať už máte kotel jakýkoli, rozvod tepla souvisí vždy s ohřevem vody ve vašem ústředním topení. Před začátkem sezony je ale dobré zajistit jeho správný chod. Jen otočit kohoutkem na maximum nestačí. Zapotřebí je také odvzdušnění.

Jak odvzdušnit topení? Ukáže vám to také Vidlák ve svém příspěvku na stejnojmenném YouTube kanálu.

Zdroj: Youtube

Co je dobré vědět o odvzdušňování?

Co je dobré vědět? Na odvzdušnění se vyzbrojte klíčem, mincí nebo kombinačkami, kterými lze povolit ventil. Dále je nutné mít po ruce, respektive přistavenou pod ventilem nádobu na zachycení případné tekoucí či dokonce tryskající vody, hodit se může i utěrka nebo starší ručník. Ventil je v každém případě vhodné jen pootočit.

Odvzdušnění topení rozhodně není nic náročného a je to navíc práce velmi uspokojující, protože výsledek bude brzy v době přitápění znatelný. Vzduch z topení slyšíte utíkat, a nakonec i vidíte trošku vody, která je znamením toho, že vzduchová bublina je tatam. Pokud už přitápíte, odvzdušněné dobře fungující topné těleso poznáte i po pohmatu, protože hřeje celé, díky tomu, že všude v jeho skrytých dutinách je právě horká voda, a ne studený vzduch.

Pokud provádíte odvzdušnění před začátkem užívání topení, respektive zapnutím kotle, z radiátoru poteče voda pokojové teploty. Pokud ale odvzdušňujete během topné sezony a topné těleso již částečně hřeje, pak se připravte i na to, že z ventilu může prskat a tryskat i velmi vřelá voda. V odvzdušňování pak postupujte jako Vidlák a neprohloupíte.

Napřed odvzdušňujte radiátory dole, pak až vyšší patra.

Nutné je vědět také to, že do systému je také někdy vodu doplňovat, aby byl v topení dostatečný tlak vody. Pokud odvzdušňujete topení v několika patrech domu či bytu, začínejte radiátorem v nejnižším patře a postupujete směrem nahoru. Vzduchová bublina totiž může během odvzdušňovacích prací putovat systémem a jelikož jde o vzduch a vodu, bublina vzduchu jde vždy vzhůru.

Související články

Zdroje: e15.cz, bydleni.inform.cz