Umíte odvzdušnit topení?
Zdroj: Profimedia

Zavzdušněné radiátory vám kradou peníze: Jak odvzdušnit topení v domě i bytě

Odvzdušnit topení je nutné pokaždé, když se radiátor nepohřívá rovnoměrně. Kvůli tomu totiž nevyužíváte veškeré teplo, které byste mohli, a penízky vám tak zbytečně utíkají. Neutrácejte zbytečně. Odvzdušněte topení. Víte, jak na to?

Zdroje: bydletsnadno.czmamedum.cz

Odvzdušněte radiátory a využijte teplo na 100%

Radiátory jsou ohřívané horkou vodou, která proudí systémem. Do tohoto systému vytápění, které je propojené úzkým potrubím, se může dostat vzduch a ten jím putuje. Vzduchová bublina se ale neohřívá, rozhodně ne tolik, nakolik bychom chtěli, a kvůli takové vzduchové bublině radiátor nehřeje rovnoměrně po celé své ploše.

za topení se dá ušetřit nemalá částka Díky odvzdušnění bude topit celý radiátor a vy využijete veškeré teplo, které si platíte.  Zdroj: Africa Studio / Shutterstock.com

Aby bylo možné vzduch vypustit, musíte otevřít ventilek, který je na topném tělese právě pro tyto účely. Může mít podobu šroubku, který lze povolit prsty, protože je hlavice široká, dostatečně velká a také vroubkovaná, a proto ji lze bezpečně uchopit a pootočit.
Druhý typ ventilů lze také snadno uvolnit, ale jen šroubovákem, speciálním klíčem nebo například mincí. Jsou to ventily s drážkou uprostřed jako na šroubu.

Někdy se podaří uvolnit ventil rukou, ovšem k pečlivému utažení a snadnější manipulaci je nejvhodnější použít speciální klíč pro radiátory. Ventily na radiátorech mohou být různé.  Zdroj: profimedia.cz

Odvzdušnění topení zvládne každý

Podívejte se na typy ventilů, ale i samotné odvzdušňování v tomto videu z YouTube kanálu „Jdu do dílny“. Provede vás nejen typy ventilů, ale také tím, jak odvzdušňovat:

Jak odvzdušnit radiátor

Samotné odvzdušnění je jednoduché, ale určitě mějte po ruce hrnek nebo nějakou nádobu, kam necháte vodu odtéct. Hodit se může i utěrka nebo starý hadřík. Otevřete ventil regulující teplotu na maximum, tím zajistíte cirkulaci vody. Bubliny vzduchu se budou přirozeně pohybovat systémem nahoru do vyšších pater, proto v domě začínejte odvzdušňování v nejnižších patrech.

Ventilek odvzdušnění povolte jen pomalu a nechejte trochu vody odtéci. Pokud je v topení vzduch, napřed odejde vzduchová bublina a pak může voda trochu prskat, než začne vytékat jen voda bez bublin.

Po povolení odvzdušňovacího ventilu nejprve unikne vzduch a pak i trocha vody. Po povolení odvzdušňovacího ventilu nejprve unikne vzduch a pak i trocha vody. Zdroj: Yevhen Prozhyrko / Shutterstock.com

Ventil uzavřete a zopakujte odvzdušnění na ostatních topných tělesech vašeho systému.

Nezapomeňte, že pokud máte vlastní kotel, a tedy také vlastní systém, musíte se postarat o celý. Měli byste vědět, zda do něj není nutné dolít kapalinu, případně zkontrolujte tlak v systému, který má uzavřenou expanzní nádobu. Jak říká autor videa, uzavřené systémy je lepší odvzdušňovat ve dvou, aby bylo zajištěné dopouštění vody do systému během odvzdušňování topného systému ve vyšších patrech.

Akční letáky