Pořádek musí být a vysavače jsou pomocníky číslo jedna
Mít domov jako klícku! Všude čisto, žádné nádobí, prach na nábytku či smítko na koberci. Uklizený byt máme rádi všichni, ale je to práce nekonečná a poměrně vysilující, především pokud se staráte ještě o několik ratolestí. V dnešní době však máme na pomoc hned několik vymožeností. Kromě úžasných čistících prostředků a materiálů jsou tu pro nás také výkonné elektrické spotřebiče. Největším darem z nebes je bezesporu vysavač.
Chybí vám k úklidu motivace? Takto pěkně od ruky to může jít i vám. Marketa Frank vás pozve k sobě domů na pořádný úklid celého bytu.
Co dělat, když vysavače nesají
Vysavač je skvělým pomocníkem v úklidu. I když v moderních domácnostech vládnou mocnými kartáčky a sací schopností i robotické vysavače, ty klasické do ruky jsou v mnohých ohledech nenahraditelné. Co když ale přestane vysavač sát?
Popsat veškeré možnosti nápravy porouchaného vysavače může být značně problematické díky velkému množství velmi rozdílných typů. Než se ale rozhodnete vyhledat pomoc odborníka, zkuste se sami podívat po řešení.
Nejčastějším a nejlépe řešitelným problémem je překážka v hubici, trubce nebo hadici vysavače. Tu odhalíte velmi snadno nejčastěji i pohledem. Jednoduše můžete vyzkoušet tah vysavače bez hubice a hned uvidíte, zda je překážka už před vysavačem nebo až v něm. Sejměte hadici, pusťte vysavač a dlaní zkuste, zda dírou do vysavače proudí vzduch. Pokud je tah silný, překážka je v hubici, tyči nebo hadici. Ty pak stačí prošťouchnout a vysypat z nich nahromaděný materiál.
Předpokládá se, že před použitím se přesvědčíte, že je nádoba na odpad či sáček vyprázdněný. Pokud jste tak neučinili, pak je rozhodně možné, že sátí také komplikuje přeplněný sáček nebo nádoba na odpad. Nezbývá než smetí vyhodit a případně vyměnit sáček, pokud je na jedno použití.
Další komplikací může být ucpaný filtr. Ty bývají ve vysavači minimálně dva. Jeden, který zabraňuje prachu vniknout do motoru při sání a druhý, který vyfukuje ven vzduch a zbavuje jej i těch nejmenších částeček a roztočů. Jde o HEPA filtr, který je třeba nejen čistit, ale také vyměňovat. Některé druhy filtrů je možné prát, a po dokonalém prosušení opět použít. Jiné byste měli mít nachystané k výměně.
Nedokonalé sání může také přehřívat vysavač a ten nakonec sám díky tepelné pojistce vypne, aby se nespálil motor. Proto věnujte údržbě vysavače pozornost a vyvarujte se nasátí velkých kousků smetí, papírových kapesníků a podobně.
A co robotické vysavače?
Velmi podobná situace vás může čekat i u robotických vysavačů. V sacím otvoru může být překážka, zásobník na smítka může být také příliš plný. I filtry plné prachu zabraňují dobrému sání. U robotických vysavačů se může stát, že časem přestane fungovat sání. Nemusí to být vždy na první pohled patrné, protože vysavač bude stále sbírat a smetat nečistoty manuálně, ale díky nedostatečnému sání či jeho úplné absenci to bude úklid značně nedokonalý, i když částečně robot hladké podlahy docela dobře zamete.
U modernějších bezdrátových vysavačů se můžete potýkat také s nefungující baterií, ale v tom případně nebude problém jen s vysáváním, ale vůbec se spuštěním vysavače. Než se odhodláte k výměně baterie nebo opravě vysavače, přesvěčte se, že vysavač správně a dostatečně nabíjíte.
Zdroje: which.co.uk, pretty-uklid.cz