Nečekaná díra v oblečení docela naštve.
Zdroj: shutterstock.com

Dírku v oblečení dokážete opravit i bez jehly: Jednoduchý trik zvládne každý

Nečekaná díra v oblečení docela naštve. Zejména v případě, že je na nějakém z oblíbených kousků. Máme pro vás pár tipů, jak jej opravit. A dokonce nemusíte umět ani šít a nepotřebujete šicí stroj.

Nejste vyloženě typ člověka, který vládne jehlou a nití? Nezoufejte! Oprava dírek v oblečení se dá zvládnout i jinak a hravě to zvládne každý. Vteřinový trik vám dokonce ušetří nejen čas, ale i peníze. Nemusíte hned běžet do obchodu a shánět nový oděv.

S drobnou dírkou si poradíte jedna dvě

Metoda, kterou vám odtajníme, se hodí k zajištění menších děr na běžně nošeném oblečení. Jestliže se vám roztrhl oděv sváteční, bude v každém případě lepší, když jej svěříte do rukou odborníků.

Nažehlovací záplaty se vyrábí v mnoha barevných odstínech. Nažehlovací záplaty se vyrábí v mnoha barevných odstínech. Zdroj: shutterstock.com

Skutečně to jde i bez jehly? 

Šití je vlastně spojení dvou tkanin, pomocí třetího materiálu. A nemusí to být vždy jehla s nití. Na současném trhu je už k dostání několik náhradních variant. Právě díky nim je možné opravit ošacení jinou cestou. A obrovskou výhodou je, že to hravě zvládnou i začátečníci nebo ti, kteří v ruce nikdy jehlu a nit neměli. Co vám tedy pomůže?  

Nažehlovací záplata či páska

Jedná se o textilii opatřenou nažehlovacím materiálem, takže budete potřebovat žehličku, nůžky a kousek pečícího papíru. Dokonce se vyrábí v mnoha barevných odstínech, takže záplatu můžete sladit s opravovaným oděvem a výsledek je naprosto dokonalý.

Lepidlo na textil

Tímto druhem lepidla se bezvadně hodí k úpravě poškozených lemů, švů a drobných trhlinek. Velice jednoduchým způsobem se nanáší a koupit se dá nejenom v textilní galanterii, ale je k dostání i v drogeriích a mnohých supermarketech.

Tkaninová lepící páska

V podstatě funguje jako textilní lepidlo a opět nejde o nic náročného a složitého. V tomto případě budete potřebovat nůžky, abyste si odstřihli požadovanou velikost záplaty.

Tavná pistole

Práci s tavnou pistolí zná už každé malé dítě. Používá se často při výrobě různých dekorací a ke slepení mnohých věcí. A finguje i na textil. Budete samozřejmě potřebovat tavné tyčinky, kterými budete potrhané místo slepovat. Tento způsob je maximálně rychlý, protože roztavený gel okamžitě po nanesení tuhne.

Díru můžete překrýt ozdobnou nažehlovací aplikací. Díru můžete překrýt ozdobnou nažehlovací aplikací. Zdroj: shutterstock.com

Jak na zažehlování

Co budete potřebovat:

  • fixační materiál, např. ronofix – netkaná textilie s nažehlovací vrstou
  • pečící papír o něco větší než plocha žehličky
  • žehličku a žehlicí prkno

Postup práce: Nahřejte si žehličku na teplotu 95–120 °C podle opravovaného materiálu. Oblečení, které budete opravovat, nejprve obraťte naruby. Rozložte jej na žehlicí prkno a vyžehlete si místo v okolí díry do rovna, usnadní vám to práci. Ustřihněte si potřebný kus fixační tkaniny, která by měla být větší než trhlina. Položte ji na porušené místo lepící stranou a přikryjte pečícím papírem, který ochrání žehličku před znečištěním. Poté zahřejte obě vrstvy žehličkou a nepoužívejte napařování. A máte úspěšně hotovo.

Zdroje:

www.adbz.cz, www.chalupari-zahradkari.cz, www.nicemagazine.cz

Akční letáky