Zlomili jste si obroučky od brýlí? Nezoufejte, nemusíte si hned kupovat nové! Stačí znát jednoduchý a levný způsob, jak si je opravit doma. Stačí vám k tomu jen odpovídající lepidlo a trocha zručnosti.

Jak jednoduše opravit rozbité brýle vlastními silami? Podívejte se na toto YouTube video na kanálu Doctor Eye Health:

Zdroj: Youtube

Prasklé obroučky

Pokud nosíte brýle setrvale, už se vám s nimi jistě nějaká nehoda stala. Spadly vám na zem, nebo jste si na ně při hledání v křesle sedli? Pokud to odneslo sklo, nezbývá než navštívit optika. V případě, že se porouchaly jen obroučky, máte šanci si je doma opravit. Jak přesně postupovat?

Unikátní směs plastů

Nejčastěji se vyrábějí brýlové obloučky z tzv. obtížných plastů jako je polyethylen, polypropylen, PTFE – PVC, ABS, SAN, PET – polyester nebo metakrylát. Jedná se o plasty, které jsou zpravidla směsicí nejrůznějších skupin plastů, které tvoří ve výsledku unikátní směs. Proto na její opravu nefungují běžná lepidla.

Lepidlo na obtížné plasty

Obtížné plasty lze lepit pouze speciálními lepidly, která jsou na ně určená. Často bývají i ve formě transparentního vteřinového lepidla, které dokáže opět rychle a pevně spojit i ty nejtvrdší plasty.

Balení obsahuje nejen lepidlo, ale i imprimaci v podobě praktické tužky, s níž se velice dobře pracuje. Značkovač vytvoří na povrchu obtížného plastu film, díky kterému půjde opět pevně slepit.

Jak přesně postupovat

Nejprve důkladně očistěte veškeré slepované plochy a důkladně je osušte. Následně naneste značkovačem podkladovou tekutinu na obě spojované plochy a nechte po dobu 5 až 7 sekund vyprchat. Pak opatrně naneste malou vrstvu lepidla, jednotlivé části k sobě pevně spojte a držte po dobu několika sekund.

Pracujte rychle a opatrně

Pokud budete pracovat s tímto druhem lepidla, je vždy nutné řídit se doporučením konkrétního výrobce. Není od věci použít při práci i ochranné rukavice, abyste se vyhnuli jakémukoliv přímému kontaktu s pokožkou a také riziku pevného přilepení.

Související články

Zdroje: www.ceskykutil.cz, www.atlaso.cz