Krásná a čistá kuchyně je srdcem každého domova, a právě linka je zde stěžejním kusem nábytku. Vzhledem k častému používání se na ní časem objevují nežádoucí škrábance. Naštěstí si s nimi dokážete poradit sami, bez nutnosti volat drahého opraváře.

Pokud se tedy jedná o nábytek ve vysokém stupni lesku a zároveň nejsou rýhy příliš hluboké. K opravě takto poškozeného povrchu vám postačí jen pár věcí a trocha šikovnosti.

Jak opravit DIY kuchyňskou desku pomocí dřevotřískové desky? Podívejte se na toto YouTube video na kanálu The restorer:

Zdroj: Youtube

Začněte odmaštěním povrchu

Než se do renovace kuchyňské linky pustíte, je nutné její opravovaný povrch důkladně odmastit. K tomuto úkonu vám postačí teplá voda se saponátem a houbička nebo hadřík.

Fáze broušení

Dalším krokem je vyhlazení poškozených míst. Budete potřebovat jemný brusný papír, nejlépe se zrnitostí 2000 a výše. Důležité je oblast, kterou budete brousit, řádně navlhčit čistou vodou. U lesklých lakovaných povrchů má zcela zásadní funkci.

Odplavuje totiž nabroušený prach, který by normálně velmi jemný brusný papír brzy zanesl. Následně postupně přejíždějte krouživými pohyby poškozený povrch.

Aby se vám lépe pracovalo, není od věci využít držák brusného papíru s molitanovým podkladem, který broušený povrch dokonale kopíruje. V případě potřeby celý proces opakujte, dokud nebudete s výsledkem spokojeni. Vždy však dávejte při broušení pozor, abyste se neprobrousili až na základní desku.

Naneste leštěnku

Ve chvíli, kdy budete mít nežádoucí rýhy a škrábance vybroušené, setřete hadříkem vlhký prach a celý povrch vysušte do sucha. Pak naneste na inkriminovaná místa leštěnku, pomocí flanelového hadříku ji řádně zapracujte a nezbývá než se pochválit za dobře vykonanou práci.

Tipy

Pokud máte v lince hlubší škrábance, lze využít i opravný tmel. K dostání je ve všech barevných variantách, proto zvolte odpovídající odstín k vaší lince. Tmel naneste do hluboké rýhy a nechte řádně zaschnout. Nakonec místo obruste a vyleštěte dle výše uvedeného postupu.

Související články

Zdroje: www.ceskykutil.cz, www.napady-navody.cz, www.kutilskaporadna.net