Pokud máte doma koberec, který už nemá šmrnc, neznamená to, že byste ho museli za každou cenu vyměnit za nový. Zkuste ho „freshnout“ správně vybraným prostředkem, který je navíc bez chemických přísad. Bez velké námahy bude váš koberec znovu zářit čistotou jako nový!

Jak dobře vyčistit koberec? Podívejte se na toto YouTube video na kanálu AndulkaCZ:

Zdroj: Youtube

Nejen špína, ale i zápach

Frustrující je nejen zašpiněný koberec, ale někdy může být nepříjemný i tím, že z různých důvodů zapáchá. Příčinou mohou být běžné nečistoty, ale i případné výkaly od domácích mazlíčků. Jak tedy dostat koberec znovu do formy?

Citronový roztok

Vyzkoušet můžete osvědčený jednoduchý a levný domácí roztok s citronem, který mu vrátí jeho zářivost. Je nejenom účinný, ale i šetrný k životnímu prostředí. A lze ho využít hned několika způsoby. Jak přesně na to?

Jak na běžný zápach

Citrony jsou účinné k likvidaci bakterií, které způsobují zápach. Stačí si vytvořit sprej z citronové šťávy, který zředíte vodou v poměru 1:3. Nalijte zhotovený roztok do nádoby s rozprašovačem a naneste ho na inkriminovaná místa.

Než směs aplikujete, není od věci daný koberec vyklepat nebo vyprášit. Opatrní buďte u barevných koberců, kdy může být očištěná plocha koberce o něco světlejší. Pokud se chcete této situaci vyhnout, vyzkoušejte nejprve citronovou vodu na malé části koberce.

Jak na silný zápach a osvěžení designu

K tomuto způsobu čištění využijte nejdříve jedlou sodu. Nasypte ji rovnoměrně na koberec a nechte ji na něm 24 hodin působit. Po uplynutí této doby koberec vysajte a pak aplikujte citronový sprej. Díky tomuto postupu se zbavíte nejen silných zápachů, ale i zažrané špíny.

Kysané zelí

Zkuste tip našich babiček! Velice osvědčenou babskou radou na dokonale čistý koberec je i obyčejné kysané zelí. Slijte z něho vodu a následně zeleninu rovnoměrně rozházejte po celé ploše koberce. Nechte ji chvíli působit a poté zelí důkladně vyluxujte. Budete překvapeni výsledkem!

Zelený čaj

K čištění koberce můžete využít i zelený čaj. Nejprve vylouhujte jeho lístky v horké vodě a nechte odvar lehce vychladnout. Poté rozložte lístky na inkriminovaná místa koberce a nechte je působit, dokud zcela neuschnou. Budou nasávat špínu, která váš koberec znehodnocuje.

Související články

Zdroje: www.houswdigedts.com, www.bydlimekvalitne.cz, www.mpodryzralok.cz