obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Jak oživit interiér? Inspirujte se podzimními barvami

Léto uplynulo a nastupuje podzim, pro mnohé nepříjemné období plné plískanic, mlh a chladného počasí. Co je ale na podzimu nádherné? Bezesporu jeho barvy. Vyberte to nejlepší z podzimní palety a inspirujte se pro zařízení svého domu či bytu.

Na podzim změníte svůj šatník, uložíte jasně barevné sukně a šortky a sáhnete po zemitějších a tlumenějších tónech. Také vybavení vašeho bytu můžete několika snadnými kroky přizpůsobit danému ročnímu období, stačí se inspirovat v přírodě a zakomponovat pestrou škálu podzimních barev do doplňků a textilií.

Podzimní barvy

S končícím létem se v přírodě pomalu tlumí intenzita zelené barvy a do popředí vystupují teplé odstíny žluté, oranžové a hnědé. Abyste vyladili interiér do podzimních barev, nemusíte rovnou malovat. Přírodní tóny barev se mohou objevit na závěsech, nábytkových potazích, polštářcích nebo koberečcích, které dodají vašemu bytu podzimní nádech.

Snadno vyladíte interiér do podzimní nálady Snadno vyladíte interiér do podzimní nálady Zdroj: Shutterstock.com / Photographee.eu
  • Žlutá - jasnou a zářivou barvu slunce je třeba v podzimním období používat spíše v tlumenějších odstínech, jako je medově žlutá, okrová či zlatá. Žlutá barva interiér projasní a vnese do něj optimistickou nádech, vyzařuje silnou energii a posiluje dobrou náladu. Skvěle se doplňuje a kombinuje s dalšími barvami, nemusíte se obávat i sytých tónů pro další dekorace. Pořiďte si jako základ žlutý ubrus nebo přehoz na gauč, postará se o hlavní barevný akcent, který snadno dotáhnete dalšími doplňky. 
  • Oranžová Oranžová k podzimu patří Oranžová k podzimu patří Zdroj: Shutterstock.com / JZhuk  - tóny oranžové jsou nejvýraznějšími barvami podzimu. Oranžová pomáhá zahánět špatnou náladu, vyzařuje radost, působí energicky a navozuje pocit tepla. Interiér dokáže rozzářit, poutá pozornost, je tedy dobré ji použít spíše na menší doplňky v sytějších odstínech. Hezky se sladí se zemitějšími barvami, chybu neuděláte, pokud ji zkombinujete s tmavě hnědou nebo šedou. Z výrazně oranžové látky si pořiďte prostírání na stůl nebo polštářky vhodné na židle či na gauč. Dobrou volbou je také oranžová barva nádobí, podporuje chuť k jídlu a na stole se krásně vyjímá. 
  • Červená - jeřabiny, jablka či šípky dodávají podzimní přírodě výrazné barvy zralých plodů. Domů červená barva vnáší žhavost a temperament, energii a vitalitu, povzbuzuje, ale také může dráždit. V sytých tónech se doporučuje užít pro menší plochy, působí velmi intenzivně a je třeba s ní nakládat opatrně. Dobře si rozumí se dřevem i kamenem, sladíte ji se šedou, bílou nebo hnědou. Pro podzimní dekorace použijte raději tlumenější odstíny, červenou v barvách pozdního ovoce nebo červeného vína. Svíčka v barvě bordó na dřevěném tácku nebo váza naplněná jeřabinami dodá vašemu bytu ten pravý podzimní akcent. 
  • Hnědá Dřevo je vhodným materiálem i motivem Dřevo je vhodným materiálem i motivem Zdroj: Shutterstock.com / Photographee.eu - v barvách spadaného listí se harmonicky prolínají odstíny žluté, postupují přes oranžovou a červenou až k hnědé, proto se interiér řešený v barvách podzimu bez hnědé barvy rozhodně neobejde. Hnědá působí klidně, přátelsky a nenuceně, pozitivně ovlivňuje psychiku člověka. Příliš tmavé barvy však ubírají světlo a zmenšují prostor, při výraznějším užití hnědé myslete na světlé doplňky a vhodné osvětlení. Do podzimem inspirovaného interiéru se hodí hlavně doplňky z juty nebo dřeva.

Inspiraci hledejte v přírodě

V přírodě najdete spoustu inspirace V přírodě najdete spoustu inspirace Zdroj: Shutterstock.com / Olga Danylenko

Při procházce přírodou najdete spoustu doplňků, kterými oživíte interiér a naladíte ho na podzimní notu. Větve s vybarvenými listy, kaštany, šípky či jeřabiny poslouží jako dekorace do váz. S pomocí plodů, listů a sušených květin vytvoříte věnce nebo naaranžujte ozdobné mísy. Na stůl se hodí košík s podzimním ovocem, před dveře domu umístěte krásně vybarvenou dýni. Toto roční období nabízí mnoho pokladů a byla by škoda je nevyužít.

Akční letáky