I když uléháme do postelí vykoupaní nebo osprchovaní, nevyhneme se tomu, že z nás při spánku odpadnou částečky odumřelé kůže a nemůžeme vyloučit ani pocení. Právě proto se naše ložní prádlo stává živnou půdou pro roztoče a mikroby. Nejsme-li na ně alergičtí, můžeme takovou koexistenci zvládat bez potíží. Dětem, zvlášť těm nejmenším, ale mohou roztoči a bakterie škaredě ublížit.

Využijte speciální prací cykly v moderních pračkách

Z tohoto důvodu bychom měli dbát na dobrou údržbu povlečení a nezanedbávat ani výběr vhodných materiálů. Dnes máme na výběr z letních i zimních druhů povlečení, antialergické povlečení, některé nové typy praček mají speciální prací cykly pro praní povlečení, materiálů je spousta, z nichž můžeme vybírat, takže není důvod, proč hygienu nedodržovat. Budeme pak o to lépe usínat ve voňavém a hygienicky čistém prostředí. Prát, popřípadě sušit, bychom měli povlečení vždy v souladu s doporučením výrobců.

Jak mít převlékání lůžka rychle za sebou

Máte doma několik souprav ložního povlečení, které leží ve skříni ladem? A proč vlastně? Možná máte doma také nějakého odpůrce knoflíkového zapínání a nebo švadlenku, která nerada mění zipy u pokaženého zapínání. Zkrátka s lůžkovinami to má každý jinak. Žádnou výjimkou nejsou domácnosti, kde se bez jakéhokoli zásadní příčiny vyvinul odpor ke knoflíkům. Mužská část rodiny tak zarputile hájí svůj odpor ke knoflíkům už po tři generace za sebou, že nikdo z mužů nemůže převlékat ložní prádlo. Proto zůstává takové ložní povlečení netknuté ve skříních . A možná je váš případ spíše nechuť vyměnit pokažený zip na peřinách. A když se to přihodí zrovna u teploučkého flanelového povlečení, je to smůla, protože v zimě vás nic tak dobře nezahřeje, jako právě ono. A tak si v mnoha domácnostech jen postesknou: Škoda, a tak v něm bylo teploučko!

Práci s převlékáním ložního prádla si můžeme ale velmi usnadnit. Protože jen málokdo tuto činnost vykonává s nadšením, může tak přijít vhod ložní prádlo s takzvanou přesahovou kapsou nebo již zmíněné zapínání na zip. Knoflíky už zkrátka nejsou tak úplně in. Další možností jsou zavazovací tkanice nebo již zmíněná přesahová kapsa. Nejčastěji se s ní setkáváme u hotelového povlečení. Polštář a přikrývka jsou navlečeny do povlaků, které mají tak velký přesah, že není nutné, aby na povlečení byly další prvky zapínání. Také zapínání povlečení na zip je velmi oblíbené. Zip včetně jezdce na něm jsou naprosto ploché a převlékání prádla je díky zipu výjimečně snadné.

Jak často ložní povlečení převlékat

Nedávné průzkumy ukázaly, že většina lidí mění ložní povlečení a prostěradla jedenkrát měsíčně. Odborníci ale považují tak zřídkavou obměnu ložního prádla za zcela nedostačující. Doporučují měnit použité prádlo za čisté každý týden. Pokud by se vám to zdálo pořece jen příliš, měňte povlečení dvakrát měsíčně a jen prostěradlo měňte každý týden. Alergici by si měli měnit ložní povlečení každé tři dny a stejně tak i lidé, kteří se nadměrně potí.

Design ložního prádla jako součást interiéru ložnice

Škála ložního povlečení je různorodá ve všech směrech. Co se designu týče, na výběr jsou barvy i vzory pro každého. Vyberou si romantičky milující florální vzory, fanoušci motocyklů i aut, stejně tak jako příznivci koní nebo psů. Do moderních interiérů skvěle zapadnou ložní soupravy s geometrickými vzory. Rozhodně největší výběr, co se designu týče, mají lidé prakticky založení a ti, kteří milují jednobarevnou klasiku nebo dávají přednost decentním vzorům. Volba materiálu už pak jen podtrhne správnost jejich volby.