Klíčky jsou plné vitamínů a minerálů, mají zajímavou chuť a vypěstujete je skoro bez práce už za 3 dny. Vypěstované klíčky si samozřejmě můžete pořídit i v obchodě, ale asi nikdy nezískáte záruku kvality a čerstvosti. A navíc z ekonomického hlediska se vám kupované klíčky během pár nákupů dost prodraží. Kromě toho mají spoustu využití a zachutnat vám mohou jak v salátu, tak na chlebu s máslem či dobrém toustu.
Klíčky jsou v první řadě maximálně zdravé
Už za dvě hodiny klíčení se v semínku navýší zdravé složky minimálně o jednu polovinu. Z jedné polévkové lžíce klíčků získáte asi tolik užitečných látek, jako z několika kusů dospělého plodu. Naklíčená semínka obsahují především prospěšné živé enzymy, které většinou v naší stravě dost chybí. A navíc? Klíčky v sobě mají až o 100 % více bílkovin než samotná semena.
Čím vším vás semínka obdaří?
- Vitamíny A, C, D a E
- Minerální látky jako železo, vápník, hořčík a fosfor
- Antioxidanty jako chlorofyl pro regeneraci a detoxikaci těla
- Aminokyseliny pro podporu imunity
- Užitečné proteiny
Pěstujte si klíčky v pohodlí domova
K domácímu pěstování vám naprosto postačí sklenice a vata nebo vatové tampony. Nádobu vyložte navlhčenou vatou do 1/4 výšky a nasypte na ni semínka, která posléze ještě zalijte lehce vodou. Nechte je tak hodinu odležet a poté slijte přebytečnou vodu. Sklenici pak zakryjte pruhem gázy a postavte ji dnem vzhůru pod úhlem 45 stupňů. Semínka dvakrát nebo třikrát denně roste vodou z postřikovače a po několika dnech se můžete těšit na sklizeň.
Použijte nakličovač
Tato šikovná věc se dá pořídit v každých domácích potřebách a díky ní si budete moci pochutnat na více druzích klíčků současně. Skládá se totiž z několika vzájemně oddělených pater. Semínka vysejte na podložky a vrchní naplňte zcela vodou. Přeteče samovolně do zbývajících úrovní. Každý den alespoň dvakrát kontrolujte dostatečnou vlhkost. Sklízet budete opět za pár dní.
Která semena jsou vhodná pro naklíčení?
- ječmen
- pšenice
- fazolky adzuki
- mungo fazole
- čočka
- hrášek
- cizrna
- tolice vojtěška
- jetel
- pískavice řecké seno";i:10;s:9:"brokolice";i:11;s:6:"rukola";i:12;s:9:"hořčice";i:13;s:7:"ředkev";i:14;s:9:"řeřicha";i:15;s:11:"slunečnice";i:16;s:15:"červené zelí
Jak poznáte čas sklizně
Každý druh semínek to má trošku jinak. Ale většina klíčí v rozmezí 3 až 10 dní. Například řeřichu můžete mít už třetí den na stole, na jiné plodiny si počkáte třeba i týden. Po více než 10 dnech byste měli všechny druhy zlikvidovat, takže se naklíčená semena snažte co nejrychleji spotřebovat. Vždy před novým výsevem použitou nádobu důkladně vymyjte a vydezinfikujte, aby nedošlo k šíření nebezpečných plísní. Můžete použít například octovou vodu.
Zdroje: www.receptyprimanapadu.cz, www.living.iprima.cz, www.bydlimekvalitne.cz