Provoňte domov a vytvořte si příjemnou předsváteční atmosféru.
Zdroj: morrowlight / Shutterstock

5 tipů, jak za pár korun provonět celý byt

Každý byt či dům má svoji vůni, různě voní nábytek, ale také různé pokojové květiny, někdy pokoj provoní i nezapálené vonné svíčky. Víte, jak si můžete domov provonět bez toho, abyste kupovali nejrůznější bytové parfémy v drogerii? Ty sice voní a vypadají krásně, ale bývají docela drahé. Jde to i jinak!

Zdroje: www.living.czwww.youtube.comwww.housebeautiful.com

Než začnete shánět vůně, ukliďte

Než se vrhnete na použití jakýchkoli koření, olejíčků či jiných voňavek, nezapomeňte se zbavit zápachu, případně navraťte domovu svěží čerstvý vzduch vyvětráním či používáním přírodních čisticích prostředků. Pokud se vám totiž smíchají různé vůně a zápachy, málokdy to skončí příjemným pocitem.

I vůně čisticích přípravků mohou být iritující, proto se rozhodně nabízí úklid za pomoci octa, citronu či jedlé sody, které jsou naopak skvělými lapači pachů a zanechají jen velmi mírné a nevtíravé aroma. Platí to i o octu, jehož kyselý zápach téměř okamžitě vyprchá.

Vonné svíčky a tyčinky patří mezi symboly pohodového života Vonné svíčky a tyčinky patří mezi symboly pohodového života Zdroj: Enjoy The Life / Shutterstock.com

Použijte vonné svíčky a tyčinky

Jedním z nejjednodušších způsobů, jak provonět byt, je zapálení vonné svíčky či olejové lampy. Ví se ale, že uvolňují i toxiny, není však jisté, jaký vliv mají na lidské zdraví. Neznamená to konec vonných svíček, ale měly byste si být vědomi toho, že je vhodné zapalovat svíčky jen občas. Podobné je to také s vonnými tyčinkami. Jejich kouř a uvolňovaná vůně jsou intenzivní a pro někoho mohou být iritující.

Obdobou jsou vánoční františky a purpura, která se pálí přímo na plotýnce. Jsou to vůně spjaté s Vánocemi a málokdo si je užívá i jindy. Na plotně však můžete zahřát také rendlík s vodou s nakrájeným citronem a snítkou rozmarýnu. Vybírat však můžete mezi mnoha jinými kořeními, nebo prostě udělejte trochu červeného svařáku a hned bude doma příjemná a voňavá atmosféra.

Vůně citrusových plodů je pro lidi příjemná, pro hmyz odpuzující. Citrusy s hřebíčkem jsou klasikou mezi domácími vůněmi.  Zdroj: Shutterstock.com / IngridHS

Květiny provoní domov jako nic jiného

Oslavili jste narozeniny a v bytě se vám nastřádala spousta řezaných květin? Pak víte, jak silné je to aroma. Nejen živé květy jsou však aromatické.

Můžete si pořídit do pěkné otevřené a nejlépe skleněné nádoby také sušené lístky, okvětní pláty a další kousky rostlin, které jsou voňavé. Můžete si je také koupit pod názvem „pot-pourri“. Jde o směs rostlin a koření, které se míchají speciálně pro své aroma. V pot-pourri najdete nejčastěji cedrové, cypřišové či jalovcové hoblinky, květy a stonky levandule, rezedy, růží, jasmínu, citrusů a mnohé druhy koření.

Umíte rychlit hyacinty, aby vám kvetly na vánočním stole? Intenzivně voní třeba hyacinty. Rychlené mohou být i vánoční deokorací.  Zdroj: Profimedia

Aroma lampy a difuzéry provoní každý byt

Další možností je použití vonných olejů. Možnost je dvojí. Jednak je možné jejich použití v elektrickém difuzéru nebo v aromalampě. Nezapomeňte vždy doplnit aromalampu vodou, aby se olej nepálil. Na provonění bytu skutečně stačí jen dvě až tři kapky v malém množství vody.

Vůni do bytu dodají i nejrůznější aroma lampy Vůni do bytu dodají i nejrůznější aroma lampy Zdroj: ORLIO / Shutterstock.com

Do vonných sprejů potřebujete jen pár kapek

Nenápadné, ale osvědčené použití klasického parfému nebo esenciálních olejů do prádla místo aviváže, pár kapek do vody při vytírání podlahy či v lahvičce s pumpičkou. Takový sprej pak můžete použít nejen při žehlení na smáčení prádla, ale také při úklidu. Párkrát stříkněte na prostěradla při stlaní nebo na polstrování v obyváku. Pamatujte, že zpravidla stačí jen velmi malé množství parfému.

dřevěná podlaha, mop, čištění, vytírání Několik kapek aromatického oleje můžete přidat i do vody na vytírání podlahy.  Zdroj: Shutterstock

Bytové parfémy si udělejte vlastní

Můžete se sami vyrobit vůni do bytu, která se bude pomalu uvolňovat dřevěným uzávěrem nebo tyčinkami. Aby byl takový parfém nejen příjemný, ale také pěkný na pohled, zvolte hezký flakónek s úzkým hrdlem. Další nutností jsou dřevěné tyčinky. Může jít o špejle nebo nelakované jídelní tyčinky, ale mnohem pěknější jsou suché větičky očištěné od kůry.

Náplň difuzéru můžete nahradit i aviváží. Vytvořte si vlastní difuzér. Zdroj: Profimedia

Obsahem lahvičky je především olej. Může to být jakýkoli kuchyňský či minerální olej. Hodí se oleje bez silného zápachu, například sójový nebo dětský olejíček. Esenciálních olejů se přidává do této směsi mnohem méně, můžete se řídit poměrem 1:3 a namíchat si jakékoli množství i kombinaci různých vonných olejů. Olejovou směs zamíchejte

Akční letáky