V drogerii najdete spoustu různých osvěžovačů vzduchu, jako jsou vonné tyčinky, difuzéry, aromalampy a další. Proč ale kupovat předražené výrobky, když si je můžete sami vyrobit v pohodlí domova? Vyjde vás to mnohem levněji a zároveň si můžete vyrobit takovou vůni, která se vám nejvíce líbí. Vyzkoušejte geniální trik s čajem a želatinou, jenž vám dokonale provoní celou domácnost!

Vyrobte si podle video návodu domácí osvěžovač, na který potřebujete pouze sáček čaje a želatinu:

Zdroj: Youtube

Voňavé sušené čaje

Líbí se vám vůně vanilky nebo preferujete raději mátu či jahodu? Asi si dokážete představit, jak hezky voní zalitý čaj horkou vodou. Stejná vůně se může linout vaší domácí, aniž byste si čaj vůbec dělali. Vyberte si hned z několika druhů čajů, které lze rovněž kombinovat dohromady. Připravte si tak vlastní vůni, která bude charakterizovat váš domov!

Domácí výroba osvěžovače

Na výrobu osvěžovače vzduchu si připravte prázdnou sklenici, práškovou želatinu bez příchutě, sůl a čaj, případně i potravinářské barvivo. Nejdříve udělejte želatinu podle návodu. Většinou se obsah sáčku vysype do studené vody a nechá se několik minut nabobtnat. Poté se želatina zahřeje na 80 °C a odstaví se.

Do připravené želatiny dejte 1-2 lžičky soli, která poslouží jako konzervant. Následně smíchejte želatinu se sypaným čajem dle vaší libosti. Přidat můžete i pár kapek potravinářského barviva, aby měl osvěžovač výraznější barvu, jelikož některé čaje želatinu příliš neobarví. Nakonec už jen přelijte směs do sklenice, ve které nechte želatinu vychladnout. Hotový osvěžovač vzduchu můžete dozdobit kamínky, sušenými květy či mušličkami.

Odpařování na plotně

Celou domácnost dokonale provoníte také odpařováním vlastní aromatické lázně. Stačí, když dáte do hrnce s vodou několik sáčků čaje, který poté položíte na mírně rozpálenou plotnu. Voda z hrnce se bude postupně odpařovat spolu s vůní. U tohoto způsobu provonění bytu však nikdy neodcházejte od plotny a hrnec celou dobu pečlivě sledujte. Jakmile v něm bude málo vody, plotnu vypněte a hrnec odstavte.

Aromatické živé rostliny

Mnoho rostlin, které se používají na výrobu čajů, krásně voní i jako živé. Mějte doma pár květináčů s levandulí, mátou, muškátem, jasmínem nebo meduňkou. Stačí je párkrát zalít a vůně se domovem bude nádherně šířit! Jejich listy si pak můžete také usušit a použít je opět na výrobu osvěžovače nebo přímo i čaje.

Související články

Zdroje: tchiboblog.cz, living.cz, abecedazahrady.dama.cz