Pokud se u vás doma objevily nežádoucí octomilky, nezoufejte. Mnohdy se ukáží i v naprosto vycíděné domácnosti. S oblibou sedávají na ovoci, sklenicích s nejrůznějšími nápoji nebo poletují kolem květináčů s pokojovými rostlinami a v blízkosti odpadkových košů. Přestože neštípou a nepáchají nijak velké škody, během pár dní se z několika malých jedinců stane celé hejno, které nelze jen tak přehlédnout. Jak se otravných mušek účinně zbavit? Sáhněte po dokonalé zbrani našich babiček.
Jak se zbavit vinných mušek? Podívejte se na toto YouTube video na kanálu Marcel Gábor:
Otravný hmyz, ale prospěšný vědě
Octomilka obecná neboli Drosophila melanogaster je drobný dvoukřídlý hmyz z čeledi octomilkovitých. Ačkoliv jsou doma tyto mušky značně nepříjemné, pro vědce jsou důležitým materiálem ke zkoumání. Využívají je v mnoha genetických výzkumech a patří ke klíčovým modelovým organismům vývojové biologie. Další zajímavostí je, že jsou octomilky neskutečně vytrvalými letci na opravdu velkou vzdálenost a mají naprosto dokonalý čich.
Proč je nutné octomilky okamžitě likvidovat
Octomilky jsou velice drobný hmyz o velikosti těla cca 2 až 4 mm. Zpravidla mají mušky světle žlutou, načervenale hnědou nebo skoro černou barvu. Nejvíce zákeřná je jejich rychlost rozmnožování.
Jedna samička má schopnost naklást až 400 kusů vajíček, které se vylíhnou během pouhých 3 až 4 dní. Pokud tedy včas nezasáhnete, nedivte se, že budete mít početné nežádoucí spolubydlící v podobě velkého hejna octomilek.
Využijte ocet jako smrtící lákadlo
Pokud se chcete octomilek zbavit, využijte trik našich babiček, které si vždy věděly rady, přestože neměly k dispozici tolik hubících prostředků jako my dnes. Pokud jste zastánci přírodních postupů a chcete se vyhnout chemii, sáhněte do spíže pro obyčejný ocet.
Proč právě ocet?
Octomilky přitahuje ocet svým kyselým aroma, proto jej můžete použít jako lákadlo do jednoduché pasti, které je později i zahubí.
Jak ocet použít
Existuje hned několik způsobů, jak můžete ocet v boji proti octomilkám využít. Jednou z možností je nalít trochu octa do malé misky nebo sklenice a pečlivě je překrýt potravinovou folií. Do ní udělejte poté párátkem nebo jehlou několik malých dírek.
Octomilka pronikne za vůní octa dovnitř, ale zpět ven se již nedostane. Další možnost je podobná, jen můžete místo fólie použít kousek papíru. Srolujte ho do kornoutu a vložte do sklenice s octem. Úzký konec kornoutu zabrání octomilkám v úniku.
Zdroje: www.potapnicek.com, www.tipio.cz, www.lifehacker.com