Než koupíte sprej, zkuste domácí repelenty

Jak se zbavit pavouků? Neškodný pavouk je v bytě přítěží nejen pro své důmyslné, jistě zajímavé, ale ne příliš žádané pavučiny. Máloco je tak fascinující jako rosa na tenoučkých lanech mistra pavouka, ale obdivovat je rozhodně chceme venku a nikoli uvnitř našeho příbytku. Někteří z nás navíc pavouky i hmyz snášejí velmi špatně a náhodná setkání se tak rovnají srdeční příhodě.

Co s pavouky? Zničit nebo vyhnat? To si budete muset rozhodnout sami. I pavoukům některé pachy vadí a mnohé z nich jsou nám poměrně příjemné. V případě octa je zase dobré vědět, že kyselý zápach rychle vyvětrá a rozhodně není třeba pach spreje něčím překrývat. Ideální je rozstříkat nebo hadříkem rozetřít tekutinu v okolí oken, parapetu, ale také například za nábytkem, kam se pavouci často uchylují.

Podívejte se na příspěvek YouTube kanálu Home In Cube, kde vám autoři představují domácí repelent proti pavoukům a jinému otravnému hmyzu.

Zdroj: Youtube

Vůně, které pavouci neradi

Jaký sprej pavoukům vadí? Vyzkoušejte tyto esenciální oleje a vyberte takový, který vám bude nejlépe vyhovovat. Mezi vůněmi, které jsou nám příjemné, ale pavouci je nesnáší najdete tyto:

  • máta peprná
  • citrusové vůně i citronela
  • cedrové dřevo
  • levandule
  • tymián
  • santalové dřevo

Jen tři nebo čtyři kapky můžete smíchat s čistou vodou ve spreji, případně s podílem octa. Takový sprej se hodí i k úklidu a stejně tak můžete přidat ocet i esenciální olej do vody, až budete mýt okna.

Další způsoby obrany proti invazi pavouků

Jaké jsou další možnosti? Proti pavoukům se také prodávají elektronické plašiče, nicméně byste měli svůj domov opatřit ještě i jinak. Základem není jen pořádný úklid za použití vysavače, ale také ucpání a oprava škvír a dalších vstupů, kterými mohou pavouci dovnitř proniknout.

Zároveň zvažte také používání nočních světel. Pavouci se stahují především tam, kde budou mít potravu. Pokud necháváte vchodové světlo rozsvícené, jistě přítomnosti hmyzu využijí i pavouci. Ze vchodu je pak už jen kousek do zádveří, chodby a celého bytu.

Posledním možností jsou likvidační spreje, které jsou běžně průmyslově vyráběné a hubí nejen pavouky, ale také mouchy, komáry, mravence a další létavý či lezoucí hmyz. Jistě jste se setkali se situací, kdy už nebylo kudy kam a takový insekticid jste použili. Nicméně pokud je to možné, snažte se použití těchto produktů ve vlastním zájmu minimalizovat.

Související články

Zdroje: healthline.com, thespruce.com