Díky snadnému přístupu k potravě patří holubi mezi městské ptactvo a čím dál tím více se přibližují příbytkům lidí. Často se vyskytují v zabydlených městských zástavbách, ale nevyhýbají se ani rodinným domkům. Pokud k vám chodí holubi pravidelně, může to znamenat velké ohrožení na zdraví, protože prostřednictvím jejich trusu se přenášejí nemoci jako salmonelóza, alergie, toxoplazmóza, ptačí tuberkulóza či ornitóza. Kromě toho dokáže holubí trus poničit i povrchy, včetně fasády domu, nalakovaná zábradlí apod.

Pečlivá dezinfekce

Uklízení ptačího trusu není nic příjemného, vždy si vezměte rukavice a účinný desinfekční prostředek. Pokud jste nuceni odstraňovat holubí trus denně, je na čase pořídit si účinné prostředky k zastrašení holubů, které je odpudí natolik, že se k vám už nevrátí. Které nejvíce fungují?

Makety predátorů

Pořiďte si poměrně levné a účinné předměty, jako jsou například makety jiných ptáků - predátorů, kterých se holubi přirozeně bojí. Makety jsou většinou z plastu, odolné sněhu i dešti, stačí je připevnit na zábradlí nebo zapíchnout do květináče či truhlíku. Někdy je lepší, když se předměty hýbou, vzbuzují tak větší strach. Tuto práci snadno zastane vítr, stačí na balkon rozvěsit pár kompaktních disků na šňůrce. Jejich odlesky jsou pro holuby obzvláště nepříjemné.

Odpuzující koření

Věděli jste, že holuby odpuzuje i nejrůznější koření? Stačí ho rozsypat na zábradlí nebo na nějakou rovnou plochu na balkoně či terase. Spolehlivě funguje paprika, pepř nebo skořice a nebojte se místa bohatě posypat. Nemáte-li příliš rozsáhlé plochy, kde mohou holubi vysedávat, připevněte hrotové zábrany, jsou však poměrně finančně náročné. Existují i účinné ultrazvukové plašiče ptáků, které lidé neslyší, pro ptáky je však nepříjemný. Fungují na baterie a instalace je velice snadná.

Související články

Zdroje: okolobytu.cz, bydleni.magazinplus.cz